Be Well

Gua Sha: İçten dışa güzellik masajı

Antik Çağ'dan günümüze miras kalan Gua Sha ile kan dolaşımını hızlandırarak vücudun doğal onarım sürecine destek olun.
Reading time 3 minutes

Öze ve doğaya dönüş akımı güzellik dünyasında da etkisini gösteriyor. Eski zamanlara damgasını vuran güzellik ritüelleri sırayla gündeme gelmeye başlıyor. 7.yüzyıldan beri kullanılan Facial Roller ile cilt detoksunu destekleyen geleneksel masaj aleti Gua Sha da bu trendin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Gua Sha cilt bakım yapma özelliğinin yanı sıra vücuttaki kötü enerjinin dışarı atılması konusunda etkisiyle dikkatleri üstüne çekiyor.

Çince “sıyırma” ya da “kazıma” anlamına gelen Gua Sha’nın tarihi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Antik Yunan ve Mısırlılarının güzellikleri ve gençliklerini korumak için kullandıkları pembe kuvars taşından hazırlanan bu masaj aleti vücuttaki tıkanan enerjiyi serbest bırakarak kan ve lenf dolaşımının hızlanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca cildin alt tabakasında yer alan toksinlere de baskı uygulayarak yüzeye çıkıp vücuttan atılmasını sağlıyor. Bu da saniyeler içinde adeta cilt bakımından çıkmışçasına sağlıkla parıldayan ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı oluyor.

1567536549997038 gua sha1567536555027561 img 8869
1567536555260148 miranda kerr1567536592069922 gua sha 1440x 2x

Gwyneth Paltrow ve Elle MacPherson gibi sağlıklı yaşam tutkunlarının tercih ettiği Gua Sha cildin yanı sıra çakraların tıkandığı her bölgeye de uygulanabiliyor. Amerika’da birçok spa merkezinde bu cihaz özellikle sırt ve boyun bölgesinde çakraları açmak adına masaj yaparken kullanılıyor. Tarih boyunca kronik ağrıların tedavisinde de kullanılan Gua Sha’ya dair yapılan araştırmalar cihazın migren tedavilerinde de etki gösterdiğini görülüyor. Pembe kuvars ve yeşil taşından genellikle üretilen Gua Sha’lar iki farklı formda karşımıza çıkıyor: Kalp ve kare.

Kalp şeklindeki Gua Sha, yanak kısmını yukarıya itmenizi sağlayarak bu bölgede lifting etkisi gösterirken ciltteki çizgilerin oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor. Hücrelerin oksijen alma kapasitesini en üst seviyeye çıkarırken gözeneklerin küçülmesine destek oluyor. Kare formundaki Gua Sha ise genellikle çene bölgesi için öneriliyor. Bu bölgede boydan boya rahatlıkla uygulanan masaj aleti daha ince bir yüz şeklinize sahip olmanızı sağlıyor. Türkiye’de Pel.Care markasında bulabileceğiniz Gua Sha ile kış sezonuna daha sağlıklı bir cilt ile giriş yapmaya hazır olun.

 

Tags

masaj
detoks
güzellik
wellness
saglikli-yasam

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler