Be Well

İğnesiz mucize: Akupresür

Uzak Doğu’nun mucizevi wellness dünyasında akupunktur çok yaygın bir tedavi yöntemi. Peki bu yöntemin iğnelere ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebileni akupresür ile tanıştınız mı?
Reading time 2 minutes

Eski bir Çin tıbbı tekniği olan akupunktur, vücudumuzda dolaşan yaşam enerjisi konseptine dayanıyor. Belirli noktalara uygulanan iğnelerle gelen bu şifanın bir de acısız versiyonu da bulunuyor, akupresür. Vücudumuzda bulunan basınç noktalarına ve meridyenlere doğru şekilde basınç uygulayarak çeşitli sağlık problemlerini tedavi edebilirsiniz. Vücudumuzda toplamda 361 ana basınç noktası bulunuyor. Bu noktalara uygulanan 4-5 saniyelik doğru basınç ile kas uyarılıyor ve kas gerginliğini serbest kalıyor, kan dolaşımı artıyor ve iyileşmeye yardımcı olmak için vücudun yaşam gücü enerjisi artıyor. 5000 yıllık bu basınç tekniğini uygulayabileceğiniz beş önemli noktayla tanışın.

Yin Tang

Yin Tang, yani üçüncü gözümüzün bulunduğu alın bölgemizin tam orta noktası. Bu noktaya uygulayacağınız masaj ile göz yorgunluğu, baş ağrısı, burun ve sinüs tıkanıklığı, uykusuzluk ve beyin etkinliğini arttırabilirsiniz.

He Gu

Bu basınç noktası, elinizde baş ve işaret parmağı arasında bulunan perde gibi bölgenin tam ortasında bulunuyor. Baş ağrısı, boyun ağrısı, stres, yüz ağrısı ve diş ağrısı tedavisi için kullanılıyor.

Lao Gong

Avucunuzun tam orta noktasına uygulayacağınız basınç ile ağız ülseri, hafif ateş, endişelerinizden kurtulmanız mümkün.

Qi Hai Shu

Belinizin orta bölgesinde omurganın her iki tarafında, kalçanın üst ucunun üstünde 2 parmak genişliğinde bulunan iki basınç noktası. Bu iki nokta sırt ağrısı, düzensiz adet kanamaları ve astım tedavisinde kullanılıyor.

Nei Guan

Bileğinizin iç tarafında tam ortada bulunan bu noktaya uygulayacağınız basınç ile mide rahatsızlığı, bulantı, karpal tünel sendromu ve baş ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Tags

sağlık
akupresür
uzak-doğu

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler