Be Well

İnovasyonlar ışığında bir marka; Prada

Son kez 1998 yılında lanse edilen, ardından 20 yıllık sessizliğini bozup 2018-19 Sonbahar-Kış sezonunda dönüş yapan Prada’nın yenilikçi alt markası Linea Rossa, çevreye duyarlı duruşunu sergilemeye devam ediyor.
Reading time 2 minutes

Prada’nın yüksek modayı temsil ederken kullandığı ince işçiliği tekrar karşımıza çıkaran, yükselen sokak modasını da takip ettiren rahat giyimin en havalı örneklerini gördüğümüz Line Rossa, geçtiğimiz yazın başında 1984’ten bu yana kullandığı “Nylon” materyalini, tekrar tekrar geri dönüştürülebilen bir kumaş, sürdürülebilir naylon olarak bilinen “Econyl” ile değiştirmeye başladığını ve 2021 yılında tüm kumaşların Econyl olacağının garantisini verdiğini açıklamıştı. 

Econyl’in ilk örneklerini 2019-20 Sonbahar-Kış koleksiyonunda görürken marka inovatif çözümlerinin detaylarını da paylaştı. Sürdürülebilir ayrıntıların teknik unsurlarla buluşmasının stil üzerindeki sürekli etkisini gördüğümüz koleksiyon içerisinde ileri teknoloji örneği termal kaynaklı dikişler görülüyor. Bu dikişler aynı zamanda sızdırmaz özelliğini ayakkabıdan monta kadar geniş bir yelpazede karşımıza çıkıyor.

/

Benzer teknik kumaş seçeneklerine de uygulanmış. Geri dönüştürülmüş polyester dolgu ve grafen ile yapı ve rahatlık üst seviyeye taşınmış. Su itici mikrofiber olan Goretex Pro, Tela Tecnica Pro’, vücudun termal düzenini sağlayan iletken ve reaktif kumaşlar gibi materyal kullanımına önem verilmiş. Aynı zamanda 3 boyutlu tekno-örgü adında bir örgü tekniği de yer almakta. Moda ürünlerinde görülmeyen yüksek dayanıklılık çerçevesinde gelişen koleksiyonun içinde yer alan teknik forma ise dolgu topraktan ve denizden elde edilen plastik şişelerden yaratılmakta. Tüm bu materyallerin üretim esnasında ise karbondioksit emisyonu %75 oranında azaltıldığı ise Prada tarafından eklenen bir diğer detay. Prada Linea Rossa alkışı haketmiyor mu sizce de?

/

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler