YEMEK

Kültür meselesi

Üçüncü nesil kahve başlı başına bir evren. Her geçen yeni tatları deneyimlemek, farklı çekirdek kahveleri keşfetmek gerçek bir meslek alanı. Federal Coffee Kurucu Ortağı Sam Çeviköz ile bu kahve kültürünü konuşuyoruz.
Reading time 5 minutes

Kahve kültürü nasıl popüler ve sosyal bir alan haline geldi?

Dünyada trend olan tüketim alışkanlıklarında, sadece yeme içme değil moda, elektronik gibi sektörlerde de gördüğümüz gibi Türkiye’ye bu değişimler biraz geriden geliyor. Dünyanın birçok ülkesinde yerleşmiş alışkanlıklar varken, Türkiye’de kahve kültürü dediğimizde Türk Kahvesi’nden ötesi yoktu. Aslında hala tatlar damaklarda tam oturmadığı için, kahveden ziyade yeni nesil kahvecilerin ortamları popüler olmasını sağladı. İnsanların hem rahatça ve keyifli vakit geçirmek hem de yeni deneyimler yaşamak için tercih ettiği kahveciler büyük bir açığı kapadığı için bu kadar popüler olduğunu düşünüyorum.

 

Üçüncü nesil kahve kültürü kendi kuşağını yarattı. Bu neslin hayat tarzında kaliteli kahve içmek, kahve sunumu ve hatta tek başlarına bir kahveciye gittiklerinde oradaki ekiple sosyalleşmek var. Deneyim neden hayatımızın orta yerinde kendini gösterdi?

Aslında az önce dediğim gibi, aynı sebepten; insanların, özellikle de gençlerin hayatındaki bir açığı hızla kapadığı için. Alıştığımız usülde servis yapılmıyor olması, garsonların ‘başka bir arzunuz var mı efendim?’ diye müşteriyi devamlı harcama yapmaya aksi hale mekanı terketmeye zorladığı bir satış sisteminden, konforlu ve keyifli bir alan yaratarak kendilerini özgür hissettikleri bir ortama geçmiş olmaları. Müdavim olan müşterilerin servis personeli tarafından tanınması, daha sipariş vermeden kahvelerinin hazırlanması, hal hatır sorulması gibi iletişimde yenilikler yarattı kahveciler. Bazen kahve kötü olsa da sırf ortamdaki konfor için tercih edilen kahve dükkanları olduğuna göre, demek ki bunun tek sebebi kahvenin lezzeti değil.

 

Federal Coffee’ de neler yapıyorsunuz?

En çok zamanımızı alan konu eğitim. Federal Coffee’ de biz eğitimi her konunun üzerinde tutuyoruz. Franchise bekleyebilir, yeni yatırımlar bekleyebilir ama eğitim bekleyemez. O kadar çok dükkan açılıyor ki, serviste kalitenin düşmemesi ve yeterli sayıda uzman barista yetişmesi için biz üzerimize düşen görevi Barista Akademi’mizde yerine getirmek için haftada 7 gün çalışıyoruz. Türkiye’ nin dört bir yanından baristalığını geliştirmek için öğrenciler geliyor. Yeri gelince bekletmemek için 2 kişi için bile sınıf açtığımız için akademimiz çok yoğun. Çünkü ne yazık ki kalifiye servis elemanı sektördeki büyüme hızını karşılamıyor. Kahve dükkanlarında tatlar bozulursa bu domino etkisi ile tüm sektörü etkileyeceği için en çok önem verdiğimiz konu bu.

Federal Coffee Kurucu Ortağı Sam Çeviköz

Marka olarak kimliğinizde neler var?

Marka olarak verdiğimiz hizmetler, ekipman ithalatı ve doğrudan satışı hariç bir nevi sektörün tüm kalemlerini kapsıyor. Franchise, danışmanlık, barista eğitimi, kahve kavurma, yeni konseptler yaratma. Kimliğimizde yenilik var diyebilirim. Her sezonda menülerde ve her yeni dükkanda konseptte ve mimaride bir yeniliğe imza atıyoruz.

 

Ekibinizi oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?

İstekli olmalarına. En yetenekli, en tecrübeli olmalarına gerek yok. Yeterli istek olursa ve bu işe bizimle aynı pencereden bakabiliyorsa yetiştirmeye ve yatırım yapmaya değen bir ekip arkadaşıdır bizim için.

Hangi çekirdek kahvelerle çalışıyorsunuz?

Her daim mevcut olan standart kahve çekirdeklerimiz var. Bir tat profilini korumakla yükümlü olduğumuz için bunlarda hassasiyetimiz yüksek. Bunlar dışındaki çekirdekler sezonluk olarak gelen numunelerden değerlendirdiğimiz ve seçtiğimiz ürünler oluyor. 12 aylık periyotta bakarsak elimizden 20’ye yakın çeşit geçiyor diyebilirim.

 

Şubelerinizdeki kitlelerin semte göre değişimini nasıl yorumluyorsunuz?

İlk 3 şubede sürpriz oldu ama alıştık, gördük ki nereye açarsak açalım aynı kitleyi ve satışı yakalayabiliyoruz. Dükkanların prototip olmaması, mimari özelliklerinin lokasyona göre belirleniyor olması en büyük etken bence. Müşteri deneyimi konusunda çok fazla geri bildirim alıyoruz. İletişime gelen emaillerinin sayısı inanılmaz. Neredeyse tamamının tebrik ve teşekkür olması çok gurur verici. Arada ufak tefek aksaklıklar olabiliyor ama sağ olsunlar konuklarımızın duyarlılığı ile hızlı geri bildirimleri sayesinde hemen sorunları çözebiliyoruz.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler