Be Well

Yapay kürke bitkisel dokunuş

Stella McCartney’nin sürdürülebilir modaya bakış açını alkışlatan bir diğer hareket karşınızda; dünyanın ilk biyolojik bazlı yapay kürkü.
Reading time 2 minutes

The Beatles’ın eski üyesi Sir Paul McCartney ile ABD’li fotoğrafçı ve hayvan hakları aktivisti Linda McCartney’nin kızı Stella McCartney, markasını kurduğu ilk günden bu yana “vegan deri” kullanımını destekleyici tasarımlara imza atarak moda sektörüne kazandırdığı vegan ürünlerin öncüsü kabul ediliyor. Başarılı tasarımcı çevre dostu tasarımlarının yanı sıra upcycle dönüşüme de bir hayli destek veriyor. Şimdi ise Stella McCartney 2020 Sonbahar-Kış koleksiyonuna dahil edeceğini ve hatta koleksiyonun yıldız parçası olacağını duyurduğu kürk ile gündemde. 

Kürk kavramını uzun süredir literatürlerinden silen Michael Kors, Furla, DKNY, John Galliano, Versace, Gucci, Calvin Klein, J. Crew, Tommy Hilfiger, Vivienne Westwood, Hugo Boss, The Kooples, Lacoste, Giorgio Armani, Ralph Lauren, Kate Spade New York, Tom Ford, Alexachung gibi 300’e yakın markaya öncülük eden Stella McCartney, KOBA Fur-Free Fur yapay kürkünü geliştirmek için ECOPEL ile birlikte çalıştı. ECOPEL, 15 yıldır mühendisler ile geliştirdiği ve mükemmelleştirdiği yapay kürkleriyle tanınıyor.

Stella McCartney ve ECOPEL’in geliştirdiği KOBA Fur-Free Fur’un ana materyalini ise otomotivden inşaata, askeriyeden paketlemeye, güvenlikten enerjiye kadar birçok sektörde varlığını sürdüren, çevreci tutumuyla ve inovatif çözümleriyle bilinen DuPont markası üretti. DuPont’un alt markalarından tekstil materyalleri geliştiren Sorona’nın bitki bazlı elyafı, KOBA Fur-Free Fur’un ana materyali.

/

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler