LIFESTYLE

Evde fotoğraf çekme teknikleri

Evden çıkmadan havalı fotoğraflar çekilmek için nasıl ortamlar hazırlayabiliriz?
Reading time 4 minutes

Kendi izolasyonumuzu gerçekleştirirken hepimiz sosyal medyada oldukça fazla zaman geçirdik. Hem karantina sürecimizi anlatan paylaşımlar yaptık hem de sevdiklerimizin fotoğraflarına olabildiğince maruz kaldık. Fakat artık normal rutininiz dışında yaratıcı ve eğlenceli paylaşımlar yapmak istiyorsanız sizin için evden çıkmadan uygulayabileceğiniz birkaç çekim fikri vermek istiyoruz.

1. POSTERLER

Duvarlarınızı elinizde bulunan film posterleriyle ya da ilham aldığınız kişilerin posterleriyle süsleyebilirsiniz. Nostaljik bir dönüş yapıp eski dergilerinizden küpürler seçebileceğiniz gibi günümüzden eklemeler de yapabilirsiniz. Sevdiğiniz bir sayfayı duvarınıza yapıştırdıktan sonra arka planınız daha ilgi çekici olacaktır.

2. EĞLENCELİ DUVAR KAĞITLARI

Önceden dekorasyon için aldığınız duvar kağıtlarını kullanmanın tam vakti. Renk ve desenleri farklı duvar kağıtları kullanarak fotoğraflarınıza eğlence katabilirsiniz.

3. ÇARŞAFLARI DEĞİŞTİRME VAKTİ 

Çarşaflarımızı kullanmanın farklı yolları da var. Sevdiğiniz bir renk çarşafınızı alıp duvara astıktan ya da herhangi bir mobilyanıza sıkıştırdıktan sonra kendinizi bir stüdyo çekimine hazır hissedin. En kolay ve havalı görünen fotoğraflar her zaman daha az çaba ister unutmayın.

4. AŞIRI MAKYAJ

Elinizde hangi malzemeler varsa onları deneyerek yeni makyajlar yapın ve en doğru ışıkta kendinizi çekin. Cesur seçimlerinizle risk almayı unutmayın. Parlak renklerden inci ve iplere kadar evde bulunan her şey sizin elinizde.

5. YENİ HOBİNİZ

Karantina sürecinde hangi hobinizle uğraşırken daha çok keyif aldınız? Vaktinizi geçirirken uğraş alanlarınızı ya da hazırlık süreçlerinizi takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Instagram akışlarımızın ara fotoğraflara da ihtiyacı var.

6. AYNALAR

TikTok’la “dış mekânda ayna mücadelesi” olarak başlayan akım giderek bütün sosyal medya mecralarına yayıldı. İhtiyacınız olan tek şey taşınabilir bir ayna. Sonrasında gökyüzünü görebileceğiniz bir açıyla kendiniz için havalı öz çekimler yapabilirsiniz.

7. YEMEKLER

Neredeyse hepimiz bu süreçte farklı yemekler yapmayı denedik ve aslında bu konuda ne kadar becerili olduğumuzun farkına vardık. Sizde yaptığınız yemekleri, fotoğraflarınızın starları haline getirebilirsiniz.

8. ALTIN SAATLER

‘Golden Hour’ olarak da bildiğimiz terim, gün ışıklarının en güzel ve temiz bir şekilde geldiği güneşin batmasından hemen öncesi ve sonrasını kapsayan süredir. Bu büyülü ışıklar 20 ile 30 dakika arasında sürer bu nedenle ‘Golden Hour’ı kameralarımız hazır bekliyoruz.

9. ÇOCUKLUK FOTOĞRAFLARI ANISINA

Ailenizle vakit geçirirken birlikte eski fotoğraflarınızı yeniden canlandırmak harika olacaktır. En sevdiğiniz çocukluk fotoğrafını bulun, benzer kıyafet ve pozları yeniden deneyin. Çektiğiniz fotoğraftan en çok benzeyeni paylaşabilirsiniz. Kim bilir yıllar sonra belki bu fotoğrafınızı yeniden canlandırmak istersiniz.

10. PROJEKSİYON

Projeksiyonlar sadece film izlemek için değil yaratıcı fotoğraflar çekmek için de harika araçlardır. Boş bir duvara yansıtacağınız görüntülerin önünde birbirinden güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler