MODA

Samuel Trotman ile trendler üzerine...

WGSN baş editörü Samuel Trotman, MBFWI kapsamında 2018-19 sonbahar/kış trendleri hakkında verdiği seminer sonrası bizlere trendlerin arkaplanını anlattı.
Reading time 4 minutes

12-15 Eylül arası Zorlu PSM’de Mercedes-Benz sponsorluğunda gerçekleşen İstanbul Moda Haftası yoğun programıyla modaseverlerle buluşmuştu. 14 Eylül Perşembe günü İMA ve İHKİB katkılarıyla çok özel bir seminer gerçekleştirdi. Dünya trendlerini tahmin eden WGSN’in baş editörü Samuel Trotman ile 2018-19 sonbahar/kış trendlerini anlattı. Biz de seminer sonrası Trotman ile kariyeri ve trendler hakkında sohbet etme fırsatı yakaladık.

Nasıl trend tahmini yapıyorsunuz ? Süreç nasıl işliyor?

Bu işin büyüleyici yanı, parçaları bir araya getirmek. Detayları yakalayabilen bir gözünüz olmalı ki yükselmekte olan tasarımcıları ve gördüğünüz yeni trendleri seçebilin. Bütün gezdiğimiz yerlerde hep sokak stiline, defilelere, yeni markalara bakıyoruz. Bu ayın sonunda sonbahar/kış 19/20 trendlerini keşfediyor olacağız, süreç şu şekilde işliyor: 14 farklı grup Londra’ya gelip sunumlarını yapıyor. Bu sunumlarda moda dışında olan konular hakkında düşüncelerini hakkında aktarıyorlar.

/

Toplamda kaç kişi bulunuyor bu Londra’daki toplantıda ?

200 diyebilirim. Küçük gruplara ayrılıp insanların kabaca nelerden bahsettiklerini konuşup trendleri oluşturmaya başlıyoruz. Önce başlıca trendleri belirliyoruz. Bu önümüzdeki 2 yılı kapsıyor. Sonrasında moda alanında daha detaylı olarak, seminerde bahsettiğim gibi, belli başlıklar altında kategoriler belirliyoruz. Ama bence bir trend tahmincisi olabilmek için onu yaşamak ve solumak da gerekiyor. Mesela ben denimde çalışıyorum ve sürekli denim alanındaki insanlarla vakit geçiriyorum, denim etkinliklerine gidiyorum ve sürekli bir şeyler bulmaya çalışıyorum, çünkü bu benim tutkum. Bence bu, bu işin de pir parçası; sürekli bakmanız, araştırmanız gerek. Bizim sürecimizin büyük bir parçası da tasarımcılara bu topladığımız bilgileri aktarmak çünkü onların bizim yaptığımız araştırmayı yapacak vakitleri olmuyor.

 

/

Sunumunuzda bahsettiğiniz trendlere tekrar dönecek olsak, başlıca hangilerinden bahsedebilirsiniz ?

Genç kesim dijital çağda yaşadığı ve bilgiye daha kolay ulaştığı için kültürleri karıştırmak. Yani genel düşünce, bütün dünyadan ilham alıp bunu yeni, modern bir şekilde harmanlamak, sokak stili havasını yakalamak. Ayrıca sokak stilini üniforma ile bir arada kullanmak da öne çıkıyor. Bunda ise çarpıcı renklerin kullanımı dikkat çekici. Human Nature trendi ise doğayla iletişim kurmak ve doğanın nasıl tasarıma ilham verdiği hakkında. Tuşesi ön planda olan kumaşlar ve baskılar, doğal desenler mevcut. Kış sebebiyle kat kat giyinme, kozasına çekilme durumu ve kaba kıyafet hissi var. Kırsal bölgelere bir gönderme yapılıyor. Yine de tasarımlar çok yenilikçi. Teknik kumaşlar ve yeni detaylar kullanarak görüntü daha şıklaştırılmaya çalışılıyor. The Thinker trendi şıklaşma fakat aynı zamanda rahatlığı koruma temalı. Mesela rahatsız bir takım değil de üstüne yeniden çalışılmış modern bir formda, düşük omuzlu rahat bir tasarım. Preppy ve kolej tarzından çok ilham alınmış, Amerika’daki Ivy Lig’i tarzı. Fakat yine de düzeni değiştiren bir tarz, 60’lar ve 70’ler Ivy tarzı gibi değil. Kendini yeniden yaratıyor. Bol kesimli kıyafetler, nişan ve rozetler çokça kullanılıyor. Son olarak da Dark Wonder. Bu, bilimkurgudan ilham alıyor. Kıyafeti alıp çarpıcı ve alışılmış tarzın dışına çıkaran bir trend çünkü parti teması işlenmiş. Dolayısıyla çok fazla süs kullanılmış. Teknik malzemelerden ilham alıp sıradan cisimlere daha kullanışlı bir dokunuş sağlanmış.

/

Tags

mbfwi
wgsn
trendforecasting
samuel-trotman

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler