SANAT

Miro İstanbul’da

Çağının ötesine geçen ünlü sürrealist ressam Joan Miró’nun 300’ü aşkın orijinal eserinin dünyada ilk kez bir arada sergilendiği Joan Miró sergisi, Uniq Expo’da çok özel bir tura ev sahipliği yaptı.
Reading time 2 minutes

İstanbul yine özel bir serginin ev sahibi rolünde Joan Miró’nun farklı alanlardaki eserleri Uniq Expo’da sergileniyor. 2 Aralık’a kadar gezilebilecek sergiyi küratör Jean-Christophe Hubert’in anlatımı ile gezince Joan Miro’yu biraz daha yakından tanıma şansı bulduk. Pablo Picasso ile olan yakın arkadaşlığı, sadece sessiz bir atölyede çalışıyor olması, kullandığı renkler, dönemin İspanya diktötör başkanı Francisco Franco’ya karşı duruşu, resmettiği şiir kitapları ile dopdolu bir sergi sizi zaman yolculuğuna çıkarıyor. Miró’nun sulu boyalar, baskı resimler, çizimler, kolajlar, mektuplardan oluşan litografi ve gravür ağırlıklı en büyük grafik sanatı koleksiyonu olarak nitelendirilen sergi, sürrealizm, çocukluğun rolü, özgürlük, renkler, sanatçının eli, sadelik ve İspanya temalarında kurgulanıyor. Miró’nun eserlerini ürettiği litografi makinesi ve Palma de Mallorca’daki atölyesini içinde barındıran ve ziyaretçilere inceleme şansı sunan sergi, çeşitli atölye çalışmalarına ev sahipliği yaparak Miró’nun dünyasına yolculuk yapılmasına olanak veriyor. Aynı zamanda Jean-Christophe Hubert’in özel çabasıyla Miró’nun yakın arkadaşı Picasso’nun da 20 eseri bulunuyor.

Sergide çocuklarda unutulmamış çocuklara ayrılan alanda onların göz hizalarında sergilenen 40 eser bulunuyor. Uniq Expo’da çocuklara özel olarak Miro atölye çalışmaları düzenleniyor. 2 Aralık’a kadar  bu özel sergiyi ve atölyeyi ziyaret etmek mümkün.

/

Tags

sergi
sanat
resim
miro
uniq-expo

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler