Be Well

2019’un en yeşil 5 teknoloji devi

Teknoloji sektörünün yıllardır devam eden karbon-nötr hareketlerini manasız bulan binlerce insan var. Zaten elektrik tüketimi esnasında karbon salınımı gerçekleşiyorken bu atılımları manasız buluyor olanlardansanız okumaya devam edin.
Reading time 4 minutes

Dünyanın dört bir yanında hızlı bir yükselişe geçerek teknolojik aletlerin varlığı artıyor. Hal böyle olunca tüketilen elektrik miktarıyla doğru orantılı olarak karbon salınımı da zirve yapmış durumda. Gerçek olan ise elektrik tüketimini minimize ederiz ancak tamamem bırakamayız. Bu durumda teknoloji devlerine çok iş düşüyor.

Evimize giren tüm o ürünlerin üretim öncesi ham madde toplanımı, üretim aşaması ve cihazın aktif modundayken olmak üzere tüm bu evrelerde sıfıra yakın karbon salınımı için çalışmaları gerekiyor. Ham madde üretimi için gerekli materyaller, artık markaların kendi ağaçlandırma sahalarından kontrollü olarak elde ediliyor. Gerekli yarı-değerli ve değerli madenler ise çoğunlukla geri dönüştürülerek elde ediliyor. Tüm maden işleme aşamalarında ise çevreye duyarlı malzemeler, insan sağlığından ve florayı-faunayı tehdit etmeyecek şekilde çıkarılıp işleniyor. Üretim aşamasında fabrikasyon süresi boyunca markanın üzerine düşen ise karbon-nötr üretim sağlamaları. Ayrıca 3. parti tedarikçi alt şirketlerin üzerinde hakimiyet kurmak zorunda olan büyük teknolojik markalar aynı çabayı göstermeliler. Son olarak ise üretilen cihaz karbon salınımını minimize edecek performansı göstermeli. Batarya kullanımı burada devreye giriyor.

Apple

2019 itibariyle %100 temiz enerji kullanmaya ikna ettiği tedarikçi sayısını iki katına çıkardığını açıkladı. Ayrıca iPhone, iPad, Mac, Apple Watch, Airpods ve HomePods’ların dahil olduğu tüm son montaj aşamasında milyarlarca galon su tasarrufu sağladığını ve sera gaz emisyonlarını azalttığını belirten Zero Waste to Landfill sertifikasına sahip olduğunu vurguladı. Şirket son büyük etkinliğinde birçok cihazında kullanılan alüminyumun %100 geri dönüştürülen materyalden elde ettiğini de vurguladı.

Alphabet (Google)

Google’un ana şirketi Alphabet, her çeyrekte yayınlanan ve yeşil enerji odaklı As You Sow’un Karbon Temizliği raporunda ilk 200’ün birinci sırasında yer aldı. Tüm dünyada ofisleri bulunan Alphabet’in ofis malzemeleri sürdürülebilir ve çevreye duyarlı olmasıyla biliniyor. Kendi enerjisini kendisinin üretmesi ise markanın yenilenebilir enerji hedefine ulaşmak için milyarlarca dolar harcamasına kanıt olarak gösteriliyor.

Hewlett-Packard (HP)

HP, Bilim Tabanlı Hedefler girişimi tarafından onaylanan sera gazı emisyonlarını azaltma hedeflerine sahip ilk şirketlerden olma özelliği taşıyor. Marka CDP İklim A Listesi, Su A Listesi ve Tedarikçi Bağlılığı gibi kurum ve kuruluşlarda yer alan ilk yedi şirketten biri. HP, bu yılın başlarında yayınladı raporda karbon ayak izini ve enerji tüketimini %33 oranında azalttığını, yazıcılarda kullanılan plastiğin %30’unun kapalı devre ya da tüketici sonrası plastik olmasını sağlamaya devam ettiğini belirtti.

Microsoft

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisine sahip olan teknoloji devi Microsoft, Yaz mevsiminin başlarında bir dizi yeni tesis inşa edeceğini ve bu tesislerde &100 karbonsuz elektrik kullanmaya karar verdiklerini açıkladı. Yıl sonuna kadar veri merkezlerinin %60’ı yenilenebilir enerjiyle çalıştıracak olan Microsoft, 2023 yılına kadar bu oranı %70’e çıkarmayı planlıyor. Çevre odaklı girişimcilere de açık davette bulunan marka şimdiden 15’e yakın şirkete yatırım yaptı. Çevre aktivistlerini de etkileyen marka, 2030’dan önce karbon ayak izini %75’e kadar azaltmayı vaat ediyor.

Dell

Ülkemizde de aktif olarak faaliyet gösteren Dell, 2018 Sürdürülebilirlik Raporu’nda hedeflerini tutturduğunu ve yeni hedefler belirlediğini açıkladı. Marka sera gazı emisyonlarında %40 düşürmeyi planladığından, belirlenen hedefe varmalarına ise 4/3 oranı kaldığını vurguluyor. Şirketin kullandığı enerjinin %50’sinin yenilenebilir kaynaklardan kullanmak ise diğer büyük hedefler arasında. Dell ayrıca eski cihazları alarak onları atıl olmaktan çıkardığı bir projeye de ev sahipliği yapıyor.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler