Be Well

8 adımda sıfır atık mutfak

Mutfakta alacağımız küçük ama etkili yöntemlerle, çevre için büyük bir fark yaratabiliriz.
Reading time 4 minutes

Yaşanılabilir bir dünya için her gün yeni kararlar ve önlemler alınan bir dönemdeyiz. Global olarak endüstrilerin hızlıca adapte olduğu bu süreçte biz de kişisel olarak alışkanlıklarımızı değiştirerek doğa için daha somut adımlar atabiliriz. Değişime günlük yaşamımızda en çok kullandığımız yerlerden biri olan mutfakla başlamak sürdürülebilir bir çevre için çok önemli. İşte mutfağınızı daha çevreci hale getirmenin birkaç yolu;

1. Kompost kutusu oluşturun

Kompost kutularından sıradan kovalara kadar birçok şekilde yaşam tarzımıza uyan komposto çözümleri bulabiliriz. Depolama alanına giren artık yiyecekleri azaltmanın en etkili yöntemlerinden biri olan kompostolar aynı zamanda bahçemizdeki toprağı ve bitkilerimizi daha sağlıklı hale getirecektir.

2. Bulaşık süngerinizi değiştirin

Mutfakta belki de en çok kullanılan gereçlerden biri bulaşık süngerlerimiz. Genellikle sentetik süngerler kullanıyorsanız bunlar maalesef çevreye zararlı atık maddeler olarak anılır. Yapabileceğiniz en doğru şey; Süngerlerinizi yenilenebilir doğal lifler ve geri dönüşümden elde edilmiş malzemelerden seçebilirsiniz.

3. Cam saklama kapları kullanın

Artık kolayca ulaşabileceğimiz cam saklama kaplarıyla plastik kullanımından kaçınabilir yiyeceklerimizi daha sağlıklı bir şekilde kimyasallardan koruyabiliriz.

4. Yiyeceklerinizi taşımak için keten keseler ve fileleri tercih edin

Doğa için yapılan en büyük yanlışlardan biri olan plastik poşet kullanımını hayatımızdan çıkarmalı, alışverişlerimiz için file ve keten keseleri kullanmalıyız.

5. Doğal temizlik malzemelerini deneyin

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre kullandığımız temizlik ürünleri evimizdeki sert kimyasalların seviyesini artırıp sağlığımızı tehdit etmekle birlikte doğa için de oldukça zararlı. Bunun yerine pratik temizlik malzemeleri olan; Beyaz sirke, tuz, kabartma tozu, limon ve çok sayıda çevre dostu temizlik malzemesini tercih edebiliriz.

6. Çözünebilen çöp poşetleri edinin

Plastik kullanımını azaltmak içi önlem alabileceğimiz bir diğer yer çöplerimiz. Artık organik ve toprakta çözünebilen poşetleri bulmak her zamankinden kolay. Sadece bu davranışımızı değiştirerek bile yaratacağımız farkı bir düşünün.

7. Mevsimlik alışveriş yapın

Sağlığımız ve doğa için mutlaka alışkanlık haline getirmemiz gereken bir diğer davranış, mevsimlik ve yerel meyve sebzeleri tercih etmek. Böylece sezonda olmayan ürünlerin ithali ve üretimi için harcanan fazla enerjinin yanında çıkan karbon millerini de engelleyebiliriz.

8. Balmumu ambalaj kağıtları kullanın

Bitiremediğimiz yemekleri muhafaza etmek için ya da alışverişte kullanmak için balmumu ambalaj kağıtlarını kullanarak gündelik hayatımızda plastik kullanımını azaltabiliriz. Böylece gıdalarımız hem daha taze kalır hem de kimyasallardan korunmuş olur.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler