Be Well

Antik dünyadan miras; Prana Vibes

Antik dünyanın en önemli ganimetlerinden olan tütsülere bakış açınızı değiştiren Palo Santo kültürüyle henüz tanışmadıysanız, işte size mükemmel bir fırsat.
Reading time 10 minutes

Güney Amerika’ya özgü bir ağaç olan, doğal döngülerini tamamlamış ağaçların devlet gözetiminde hasat edilmesiyle evlerimize minik odun parçaları olarak giren Palo Santo, evdeki negatif enerjiyi sıfırlaması, ay döngülerinde en önemli geçiş aracı olarak bilinmesiyle ünlü. Aromatik kokusunda turunçgillerden, çamdan, baharatlardan esintiler taşıyan Palo Santo kültürünü ülkemize tanıtan Prana Vibes’ın kurucusu Duygu Keçecioğlu ile markası ve bu mistik kültür hakkında içten bir sohbet gerçekleştirdik.

Prana Vibes nasıl kuruldu? İsmi nasıl doğdu?

Prana kelimesini hep çok sevmişimdir. Bence yaşam enerjisini ifade eden en güzel kelimelerden biri. Palo Santo'nun yaydığı yüksek frekanslı titreşimi de düşününce ''Prana Vibes'' ismi kolayca ortaya çıktı.

 

Markayı kurarken ki ruh haliniz markayı nasıl şekillendirdi? Karakterinizden biraz bahseder misiniz?

11 yıldır nefes terapistliği yapıyorum. Dolayısıyla beden, zihin ve ruh sağlığına yönelik takip ettiğim pek çok yabancı kaynak ve uzman var. Palo Santo bu içeriklerde o kadar çok kez karşıma çıktı ki, her şey aslında kişisel bir merakla başladı. Bu merakımı bilen bir danışanımın New York'dan getirdiği Palo Santo'yu yaktığım anı tarif etmemin imkanı yok! İlk nefeste; çok derin, çok kutsal ve çok heyecan verici bir bağ hissettim. Şuna adım gibi eminim ki gözlerinizi kapatıp kalbinizi Palo Santo'ya samimiyetle açarsanız kısa bir süre içinde çok enteresan bir rehberlik size akmaya başlıyor. Yıllar önce nefes terapisinde yaşadığım ''bunu herkes deneyimlemeli'' duygusunu yıllar sonra aynı şekilde Palo Santo için hissettim.

Prana Vibes kurucusu Duygu Keçecioğlu

Palo Santo’yu Türkiye’ye getirme konusunu nasıl planladınız?

Kendi ritüellerimde ve seanslarımda kullanmak için Palo Santo almak istediğimde doğru ürüne erişmenin ne kadar zor olduğunu farketmeye başladım. Uluslararası e-ticaret sitelerinde bulunan ürünlerin pek çoğu gerçek Palo Santo değildi. Bir kısmı da erken kesilen ve sürdürülebilirlik prensiplerine uymayan çubuklardı. Palo Santo'nun hikayesini araştırmaya başladıkça bu ağaçla aramda çok güçlü bir bağ oluştu. Sezgisel olarak beni çeken konularda oldukça dikkatli, kararlı ve araştırmacı bir karakterim vardır. Bu da sanıyorum beni doğru insanlar ve fırsatlarla buluşturuyor. Bu süreçte o bölgedeki inanılmaz çifçileri, bitki bilimcileri ve aroma terapistleri tanıdım. Son 2 yıldır da Ekvador'da Palo Santo'nun kalbi olarak bilinen bölgeden dünyanın en kaliteli Palo Santo çubuklarını ithal ediyorum. Tüm çubuklarımız Güney Amerika Orman Bakanlığı'nın sürdürülebilir tarım süreçlerini onaylayan S.A.F. sertifikasına sahip. Yasal gümrük geçiş analizlerini yaptırarak ülkemize getiriyor ve burada paketliyoruz.

...gözlerinizi kapatıp kalbinizi Palo Santo'ya samimiyetle açarsanız kısa bir süre içinde çok enteresan bir rehberlik size akmaya başlıyor...

Palo Santo’yu anlatır mısınız? Nedir? Ne işe yarar? Ne amaçla kullanılır?

Palo Santo tütsüsü Güney Amerika sahillerinde yetişen ve 900 yıldan uzun bir zamandır kullanılan en kadim tütsülerden biri. Yetiştirilmesi ve hasatı devlet denetiminde gerçekleştiriliyor. Ülkede canlı Palo Santo ağaçlarının kesilmesi kesinlikle yasak. Doğal yaşam ömrünü tamamlayarak düşen dal ve gövdeler toplanıp yıllarca toprakta bekletiliyor. Bu bekleyiş dalların reçine değerlerini arttırıyor. Daha sonra 10 cm’lik çubuklar halinde yüksek basınçlı buharda dezenfekte edilerek bizlere ulaşıyor.

Ağacın içeriğinde bulunan bileşenler tütsü olarak kullandığımızda zihnimizi sakinleştirmemize, odaklanmamıza, konsantrasyonumuzun artmasına yardımcı oluyor. Şamanların pek çok seans ve seramonilerinde kullandıkları Palo Santo tütsüsünün bedenimiz ve yaşam alanlarımız üzerinde oldukça güçlü ve hızlı bir arındırma özelliği var. Kendine özgü muazzam kokusuyla da mekanlarda doğayı çağrıştıran ve huzur veren bir atmosfer yaratıyor. Palo Santo pek çok ülkede meditasyon ve yoga seanslarının vazgeçilmez bir parçası. Ayrıca yaratıcılık gerektiren meslek gruplarının da çalışma masalarından eksik olmayan bir tütsü çeşidi.

/

Ülkemizde tütsü kavramına halkın yaklaşımı nasıl?

Ülkemizdeki pek çok bölgede yüzlerce yıldır çeşitli şekillerde tütsüler kullanılmış. Osmanlı dönemine ait eserlerin sergilendiği müzelerimizin çoğunda tütsülemede kullanılan buhurdanlıklar sergilenmekte. Günümüzde de tütsü gelenekleri devam ediyor. Pek çok bölgede halen düğün ve doğumlarda, yeni bir ev ya da araba alındığında, yeni iş yeri açılışlarında hem iyi dilekleri güçlendirmek hem de nazardan korunmak amacıyla tütsü kullanılır. Mardin'de halen her Cuma günü iyi enerjiler ve bereket için gönüllü bir fırından kömür alınarak meydanlarda üzerlik tohumu yakılır ve tüm esnaf dükkanları gezilerek tütsülenir.

Palo Santo da çok uzak bir coğrafyadan gelip bu aileye katıldı diyebilirim. Ülkemizde yoga eğitmenlerinin yurt dışı seyehatlerinden kendileri ve öğrencileri için getirdikleri az sayıdaki Palo Santo'ya erişim oldukça zordu. Yaptığımız düzenli ithalat ve online sipariş kolaylığı Palo Santo'nun hızla yayılmasını sağladı. Şu anda 26 satış noktamızdan ve online sitemizden satış yapıyoruz.

 

Palo Santo dışında ne tür tütsüleriniz var? Prana Vibes demetlerinizde tütsülendiğini bilmediğimiz bitkiler de yer alıyor sanırım.

Ülkemizdeki en özenli adaçayı, lavanta, okaliptüs ve gül üreticilerinden topladığımız bitkilerden kolayca yakılabilecek bir tütsü demeti oluşturduk. Dışı özel bir şekilde kuruttuğumuz gül yaprakları ile sarılı ve 3 tane de Palo Santo çubuğu var. Hem kişisel kullanım için hem de oldukça orjinal bir hediye alternatifi olarak çok ilgi gördü. Adaçayı zaten pek çok evde kullanılan bir tütsü bitkisi. Demet formunda yakmak çok daha kolay ve keyifli. Lavanta'nın rahatlatan aromaterapik etkisi, okaliptüsün antiseptik özellikleri ve gülün kalbi ferahlatan müthiş titreşimi aynı demette buluşunca nefis bir şey ortaya çıktı. Demetlerimizle ilgili '' Biz bunu yakmaya kıyamadık! '' yorumunu sık sık alıyoruz ve bu sorunu nasıl çözeriz hiçbir fikrimiz yok :-)

/

Şehrin keşmekeşinden boğulanlara verebileceğiniz minik bir ritüel tavsiyeniz var mı?

Fiziksel bedenimiz kadar, zihnimizin ve enerji bedenimizin de durmaya, dinlenmeye, detoksa ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekiyor. Bunun için özel etkinliklere ve eğitimlere katılmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu yüzden ben kendi yaşam alanlarımızda uygulayabileceğimiz günlük rutinleri çok önemsiyorum.

3-4 yaşlarımızdan itibaren limitlediğimiz nefesimizi yeniden özgürleştirecek diyafram nefesi çalışmaları bence çok önemli. Hem fiziksel hem de enerji bedenimize en hızlı ve en güçlü şekilde nefesin etki ettiğini düşünüyorum. Birkaç dakikalık basit diyafram nefesi çalışmalarını öğrenip kendi kendimize uygulamak mümkün.

Keza yoga ve meditasyonun da faydalarını artık hepimiz biliyoruz. Aromaterapi de bu anlamda benim en kıymet verdiğim araçlardan biri. İbadet ve dua gibi inançla odaklandığımız anların kıymeti de elbette paha biçilmez.

Kendi kişisel yaşamımda bunların hepsine yer vermeye çalışıyorum. Ve hemen hepsinde de Palo Santo’mun baş ucumda bana eşlik etmesi hoşuma gidiyor. Sabah evden çıkmadan tüm bedenimi ana odaklanarak Palo Santo'lamayı çok seviyorum. Gece de yatmadan önce çok az yakıp yatağımda gezdirmek gibi bir alışkanlığım var. Sezgisel olarak bazen yediğim yemeği, aldığım bir eşyayı, seyahatlerimde kaldığım otellerdeki odayı Palo Santo'lamak da bana iyi ve güvende hissettiriyor.

Prana Vibes’ı ve Palo Santo’nun büyülü dünyasını yakından tanımak için buraya tıklayın.

/

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler