Be Well

Bilinçli yaşam felsefesi; Epidotte

İtalya’da yemek yediği restoranda tanıştığı materyalden ilham alarak bir aksesuar markası kuran Esther Levi, markası Epidotte ile bilinçli bir felsefeyle sürdürülebilir yaşamı mümkün kılıyor.
Reading time 10 minutes

Doğaya duyarlı bireyler olmamızın tam sırası. Yaşam tarzımızı bu olumlu yönde şekillendirmemiz gereken bu zamanda haliyle yeni markalar keşfediyoruz. Yüzde 100 selüloz lifli özel kağıt ile üretilerek yırtılmaya ve suya dayanıklı tasarımlarla karşımıza çıkıyor Epidotte. Hem geri dönüştürülebilir hem de sürdürülebilir ürün yelpazesine sahip Epidotte, hayatınızda bilinçli yaşam felsefesini benimsemenizi sağlayacak. Markanın kurucusu Esther Levi ile hem Epidotte’u yakından tanıdık hem de sürdürülebilir yaşamın gereklerini konuştuk.

Markanız Epidotte’un kuruluş hikayesinden bahseder misiniz? Markanızın ismi nereden geliyor?

İstanbul Bilgi Üniversitesi işletme-ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra moda tasarımı eğitimi almak için İtalya’ya gittim. Orada yaşadığım süre boyunca farklı bir ürünle yepyeni bir marka yaratmak için çok fazla gezdim. Müzeler, sergiler, mağazalar hatta tüm gün boyunca bir kafede oturup insanların neler giydiğini, hangi mağazalardan alışveriş yaptıklarını, çantasını nasıl taşıdığına kadar incelediğimi biliyorum. Yeniliklere çok açık ve fazla detaycı bir karakterim olduğu için hem sade ve rahat kullanılabilir ürünler yaratmak hem de çevreye duyarlı insanların hayatına dokunabilecek doğal bir markayı dünyaya getirmekti hedefim.

Epidotte ismi bir mineral taşına aittir. Yeniden düzenlenmeyi ve tazelenmeyi temsil eden ve tedavi edici özelliği olan bir taşın ismi olan Epidotte, kendine özgün bir materyalden oluşuyor. Ürünlerimizin insanlara iyi geleceğini düşündüğüm için doğal taşları araştırdım. Binlerce taş çeşidi arasında epidot taşına rastladım. Renginin yeşil, insanlara enerji veren, geri dönüşüm sağlayan özellikleri beni etkiledi ve bu ismi markama yakın buldum. Şifacılar eskiden hasta olan kişinin problemli bölgesine koyarmış bu taşı ve iyileşme sağlanırmış. Ben de doğadan insanı iyileştirme psikolojisi içinde seçtim bu ismi. Bir markanın vermek istediği mesajı en güzel markanın ismiyle ve hissettirdikleriyle iletebiliriz diye düşünerek başladım bu yolculuğa..

Epidotte, müşterilerine “bilinçli yaşam felsefesi”ni aşılayan bir marka. Epidotte bunu nasıl başarıyor?

Epidotte İstanbul doğumlu ama global bir misyon taşıyan dünya markası olsun istiyorum. İnsanların beklentilerine, hikayelerine ve hayallerine göre gelişmekte olan bir marka olarak konumlandırdım. Epidotte atölyelerinde üretilen ürünlerimizle dünyayı saracak yeni bir marka olma hedefindeyiz. Epidotte kendine özgün bir materyalden oluşuyor. Ne bir kağıt ne de bir kumaş. Sıkıştırılmış selüloz kullandığımız malzemenin ana yapısını oluşturuyor. Çok değişik bir teknikle bu selülozlar birleştiriliyor, yırtılmaya ve suya dayanıklı harika bir malzeme haline geliyor. Epidotte ürünleri geri dönüştürülebilir ve uzun ömürlü olmasının yanı sıra kullanıldıkça eskimeyen hatta güzelleşen bir özelliğe sahip. Tamamen geri dönüşebilen bu malzeme ile Epidotte ürünlerini kullananlar, doğanın üstünden epeyce bir yük kaldırmış olacaklar.

Çevre dostu kağıtlarla(Yüzde 100 selüloz lifli özel kağıt) tasarımlarınız hayat buluyor. Bu materyali kullanma fikri nasıl ortaya çıktı? Kullandığınız materyallerin üretim süreci nasıl işliyor? Türkiye’de bu tarz materyalleri bulmak sizin için zor oldu mu?

Bu materyalle ilk İtalya’da yaşadığım zamanda, yemek yediğim bir restoranda ekmek sepeti olarak tanıştım. Uzaktan deri gibi görünüyordu fakat malzemeye dokununca deri olmadığını anladım. Uzun araştırmalarım sonucu malzemenin yıkanabilir kağıt olduğunu öğrendim. Şaşkınlığım ve heyecanımla hemen üretici firmayı buldum. Yıkanabilir kağıt malzemesi, Türkiye’de maalesef yok. Yurtdışından getirtiyorum. Koleksiyondaki tüm tasarımlar bana ait. Her sezon yeni model ve yeni renklere giriyorum. Ürünleri tasarlarken her zaman kullanım rahatlığını düşünüyor ve detaylarla fark yaratmayı hedefliyorum. Her sezon farklı bir hikaye oluşuyor kafamda, yaşadığım olaylar, gördüğüm yerler, tanıştığım insanlar ve hissettiğim duygular beni renklere götürüyor. Sezonun trend renklerini takip etmektense, bana sıcak gelen renklere yönelip koleksiyonu oluşturuyorum. Tüm ürünler kendi atölyemizde dikiliyor. El yapımı olduğu için özenle ve titizlikle çalışıyoruz. Numune sürecinde ürünleri yakın çevremde test ediyorum. Yorumlara göre koleksiyonu netleştiriyorum. Epidotte ürünlerinin tamamı doğal malzemelerden oluşuyor.

Ürün yelpazenizde neler bulunuyor? Epidotte ürünlerini nerelerde kullanabiliriz?

Çantalalar ve ev aksesuarlarından oluşan oldukça geniş bir ürün yelpazemiz var. Sırt çantası, bel çantası, seyahat çantası, laptop kılıfları, tütün kesesi gibi çeşitli ürünlerimiz bulunmakta. Kağıt olmasından dolayı baya hafif ürünler ve özellikle kadınlar için çok ideal.  Kirli çamaşır sepetleri, ekmek sepeti, organizer olarak evde ve ofiste, suya dayanıklı olmasından dolayı iç mekan dış mekan fark etmeksizin kullanabileceğiniz birçok ev aksesuarı ürünlerimiz mevcut. Koleksiyonu hazırlarken özellikle kullanımı kolay, çok amaçlı ve karışık olmayan tasarımlarla ilerliyorum.

Sürdürülebilirlik kavramı günümüzde hayatımızın bir parçası artık. Siz markanız ve kişisel hayatınızda sürdürülebilirlik için neler yapıyorsunuz?

Artık daha duyarlı yaşamaya başladığımızı düşünüyorum. Organik ürünlere talep artmakta ve geri dönüşüme önem veriliyor. Doğaya verdiğimiz zararlar aslında en büyük kötülüğü kendimize yaptığımızın farkında olmalıyız. Ben değişime önce kendimden başladım, hem sosyal hayatımda hem de yarattığım Epidotte markasıyla ve bunu yaşarken en doğru şekilde yansıtacağıma inanıyorum. Bir kişinin bile etkisi büyük olabilir. Plastik şişeler ve kapaklarını ayrı ayrı toplayıp gerekli yerlere gönderiyorum. Evimde, ofisimde hep bu şekilde çöpleri ayırıyorum. Hatta sokakta yerde plastik şişe kapağı görürsem topluyorum. Tatillerimde bile aynı şekilde valizimde kapaklarla geldiğim bile olmuştur. Marketlerde naylon poşetlerin ücretli olmasına çok sevindim. Bazı konularda ancak bu şekilde aydınlandığımızı düşünüyorum. Bende market alışverişlerime Epidotte market çantası ile gidiyorum.

/

Türkiye pazarındaki ilk çevre dostu markalardan birisiniz. Üretim sürecinde sıfır atık, karbon ayak izi gibi eylemlerde bulunuyor musunuz?

Küresel ısınmanın başlıca sorun olduğu bu günlerde karbon ayak izi konusunda hassas olmamız gerektiğini düşünerek gereksiz ambalaja sahip ürünleri almamaya özen gösteriyoruz. Özellikle yurtdışından getirttiğimiz ürünlerin transferlerini uçak ile değil tır veya deniz yolu ile sağlıyoruz. Birçok konuda bu unsuru göz ardı etmemeye çalışıyoruz. Kullandığımız malzemelerin çoğu Avrupa’dan geliyor. Fermuarlarımızı Türkiye’de yaptırıyoruz fakat hepsi özel renkler, özel dişler olarak tasarlanıyor. Malzeme kalitesine çok önem veriyoruz. Epidotte etiketi taşıyan her ürün özenle dikiliyor ve paketlenme sürecinde minimum atık ile ilerliyoruz, paketleme öncesi tüm ürünler muhakkak kalite kontrolden geçiyor. Makinelerdense el ile çalışmak bizi farklı kılıyor.

Kariyerinizde bir dönem bir deri markasının tasarımcısıydınız. Acaba ileride Epidotte ürünlerinde vegan deri gibi başka çevre dostu materyaller ile üretilen ürünler görebilecek miyiz?

Her sezon mutlaka yenilik katıyoruz ürün çeşitlerimize, yeni renkler ve yeni modellerle hep geliştiriyoruz. Bu sezon yeni koleksiyonumuzda ailemize yeni bir üye geldi. %100 kenevir kumaşlar. Kenevir kumaşın birçok özelliği var. Anti bakteriyel olması, koku emici olması, koton kumaşa göre %50 daha az suya ihtiyacı olması, hiçbir kimyasal madde barındırmaması ve dünyadaki en güçlü kumaş olması bizi çok heyecanlandırdı. Kenevir kumaşı yurtdışından getirtiyorum. Türkiye de henüz böyle bir malzeme yok. Oldukça pahalı bir kumaş. Yıkanabilir kağıttan oluşan ürünlerimizde kenevir kumaşı astar olarak kullanıyoruz ve her ürün tüm malzemeleriyle beraber tamamen geri dönüştürülebilir oluyor.

Epidotte’un müşteri kitlesinde kimler var?

Organik yaşayıp, doğayı seven ve koruyan, keşfetmeyi seven, tarz sahibi, cesur ve yaratıcı kişilere hitap ediyor markamız. Epidotte ailesi olarak çalıştığımız mağazaların bizim vizyonumuza sahip olmasına önem gösteriyoruz. Mağazada bulunan diğer tasarımcıların ürünlerini bile inceliyorum bizim ürünlerimiz orada hayat bulabilir mi diye...

Epidotte ürünlerine nerede ve nasıl ulaşabiliriz?

Epidotte ürünleri Vakkorama, Galeries La Fayette, Istanbul Modern butiğinde ve bunun gibi birçok konsept mağazada satışa sunuluyor. İstanbul dışında, Bodrum, Fethiye, Bozcaada, Antalya gibi farklı illerde de Epidotte ürünlerine ulaşmak mümkün. www.epidotte.com adresinden online sipariş verebilir, satış noktası kısmından tüm mağazalara ulaşabilirsiniz.

/

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler