Be Well

Çevreye duyarlı, teknolojik; Dünya Adaları

Radarlarımıza Dubai’nin yüzölçümünde ultra lüks ve sürdürülebilirliğin bir arada olduğu, gezegenin haritasını yeniden çizen, üst düzey yapay adalar takılıyor.
Reading time 2 minutes

Dubai’nin ana karasına 4 kilometre uzakta bulunan, gezegeni okyanus yüzeyine tekrardan çizen “Dünya Adaları” yenilikçi teknolojik tekniklerle inşa ediliyor. İlk kez yıl boyunca kar yağdırabilme özelliğine sahip bir tesisin de içinde denendiği adalarda, iklim kontrollüne sahip bir sistem inşa ediliyor. 6 adadan oluşan bölge, en lüks tatil konumlarımdan birini oluşturuyor ve aynı zamanda bazı özel konutlara da ev sahipliği yapıyor. 

Adaların bir diğer dikkat çekici yanı ise, “Avrupa’nın Kalbi”. Hayranlık uyandırıcı yönüyle sınırları zorlayan ve enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan sağlayan ada, sürdürülebilirlik temelli bir süreçten oluşuyor. Pastoral bir görsel çizen ada, kurak geçen aylarda deniz florasının önemli bir ölçüde zarar almasından sonra, 100 bin yeni mercanın yetiştiği dünyanın en büyük mercan enstitüsüne ev sahipliği yapıyor. Misafirlerine mercan resifleri hakkında interaktif bir deneyim olanağı da sunan tesis, mercanların yetiştirilmesinde ve okyanusa geri kazandırılmasında sürdürülebilirlik kümesine sizi de davet ediyor. 

Kızgın çöl güneşinin altına bırakılmış “Deniz Atları” adı verilen yüzen evler bu yüksek teknoloji donanımlı projenin bir parçasını oluşturuyor. Her ev 3 katlı ve 370 metrekareden büyük olarak tasarlanmış ve alt kata indiğinizde ise sizi bekleyen sürpriz, dev bir cam fanusun içine yerleştirilmiş oda. Dubai’nin kendine has deniz altı yaşamına yakından tanıklık etmek için muazzam bir ayrıcalık sunuyor. 

İspanya’nın Endülüs kentinden getirilmiş 500 yıllık zeytin ağaçlarıyla bereketli fauna ve floraları, karşı konulmaz manzaralar yaratıyor. Oldukça doğal dokularla işlenen adalar, lüks bir tatil ayrıcalığı dışında sürdürülebilirliğin dinamiklerini de kapsıyor.

/

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler