Be Well

Deniz salyasına dikkat!

Yaklaşık olarak üç aydır Marmara Denizi’nin bazı kesimlerinde etkili olan deniz salyaları, hayatımızı olumsuz etkilemeye devam ediyor.
Reading time 1 minutes

Uzun süredir Marmara Denizi’ni oldukça derinden etkileyen deniz salyası, gün geçtikçe etki alanını arttırarak endişe yaratmaya devam ediyor. İnsan sağlığı üzerinde direkt etkisi olmasa da dolaylı yoldan büyük zararları olan deniz salyaları, Marmara Denizi’nin özellikle kıyı kesimlerinde denizi girilemez hala getirmiş durumda. Peki bu deniz salyası nedir? Neden olur? Gelin bu soruları birlikte cevaplayalım.

Deniz ortamında oluşan mikroorganizmaların kontrol edilemez bir biçimde artış göstermesiyle oluşan deniz salyaları, yüksek derece azot, fosfat ve yüksek su sıcaklığı bulunan denizlerde ortaya çıkıyor. Küresel ısınmanın en büyük etkilerinden biri olan deniz salyalarının, mevsim geçişi tamamlandığında ve deniz suyu yeterli sıcaklığa ulaşacağı zaman denizleri terk edeceği düşünülüyor. Özellikle deniz salyalarının bulunduğu yerlerde denize girilmemesini öneren uzmanlar, sofralarımızın vazgeçilmezi balıkların da tutulmasını zorlaştığını ekliyor. Bu zor günlerin en kısa zamanda geçmesini en içten dileklerimizle istiyorken, küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi sorunlara dikkat etmemiz gerektiğini de unutmayalım. 

/

Tags

deniz-salyası

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler