Be Well

Yavaş moda: Elma kabuğundan gelen mucize

Tommy Hilfiger’dan çığır açan teknolojiyle yeni sneaker modeli.
Reading time 1 minutes

Tommy Hilfiger, sürdürülebilir moda konusunda her geçen gün farklı ve ilginç haberlerle, bu alanda yaptığı çalışmalar ile gündemimize giriyor. Marka şimdi ise elma bazlı kumaş teknolojisi ve bu kumaştan elde edilen ilk sneaker modeliyle karşımızda.

Elma sektörünün atıklarını değerlendirme fikrinden yola çıkan Tommy Hilfiger, biyolojik bazlı bir deri alternatifi olan ve elma kabuğundan geri dönüştürülen elyaf kullanılarak geliştirilen iki yeni sneaker modelini tanıttı. Yeni modelerin üst yüzeyleri %24 oranında geri dönüştürülmüş elma elyafı içermekte. Bu elma kabuğu bazlı elyafın deriye alternatif olarak entegre edilmesi, markanın yenilikçi, israf sevmeyen tavrını gözler önüne seriyor. 

Kuzey İtalya’da elma çiftlikleriyle bilinen Tyrol bölgesinde , bölgenin elma faaliyetlerini fark eden girişim Frumat, hem atık sorununu hem de ekolojik deri alternatiflerinin araştırılması sonucu ortaya çıktı. Yüksek oranda fosil bazlı malzeme içeren diğer vegan deri alternatiflerine kıyasla düşük çevresel etkisiyle uzun süreler konuşulacağa benziyor.

/

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler