Be Well

Etik modaya güncelleme

Sürdülebilir materyaller ve etik bir üretim süreci benimseyen 5 marka...
Reading time 2 minutes

Söz konusu hem moda hem de sürdülebilirlik olduğunda, son dönemlerde ikisi de çok güçlü bir paydada buluşmayı başarıyor. Stella McCartney başta olmak üzere H&M ya da Mango gibi fast fashion markaların bazı özel koleksiyonları etik modanın mümkün olduğunu bizlere kanıtlıyor. Sundukları alternatifler ise farklı markaların da bu pazarda var olmasının önünü açarken, 5 sürdürülebilir güncel markayı yakın markaja aldık;

Ninety Percent

Gezegenin her şeyden önce geldiğini savunan felsefesiyle Ninety Percent, adından da çağrışımda bulunabileceği üzere elde ettiği karın yüzde 90'nını yardım kuruluşlarıyla paylaşıyor. Moda dünyasına biraz daha farklı yaklaşmaya çalıştıklarını ifade ederek kendilerini çağdaş kadın giyim markası olarak tanıtıyorlar.

House of Sunny

2011 yılında Sunny Williams tarafından hayata geçirilen markanın temelinde zamansız parçalar üretmek yatıyor. Sürdülebilir bir üretim süreciyle hareket etmelerinin yanı sıra kürk, deri ve ipek kullanmıyorlar.

Beulah London

Kate Middleton, Sarah Jessica Parker, Kate Moss ve Sienna Miller gibi isimlerin de tercih ettiği Beulah London markasının en dikkat çekici yanı, satılan her parçayla savunmasız kadınları istihdam yoluyla desteklemeye yardımcı olmaları.

Boyish

Los Angeles asıllı bir jean markası olan Boyish, tarzını “boyish” gibi biraz daha erkeksi olarak tanımlayanlardan ilham alıyor. Üretim sürecinde tamamen çevre dostu ilerliyor ve sürdülebilir kumuşlar kullanıyorlar. Dünya üzerinde mümkün olduğu kadar zararsız bir süreçle ilerlemeyi benimseyen Boyish, etik fabrikalarla çalışıyor, boyama işlemi sırasında az zararlı kimyasallar kullanıyor ve bir çift kot pantolon üretmek için gereken su miktarının üçte birini kullanıyor.

V by Townsley

Georgie ve Jo isimli iki kızkardeşin modaya, veganizme ve sürdürülebilirliğe olan tutkuları V by Townsley markasının kurulmasına sağlıyor. Hayallerindeki çantayı yaratmak için mükemmel materyali bulma arayışları sonucunda yüksek performansa sahip Japon derisi onları cezbederken, üretim sürecinin de etik olmasına son derece dikkat ediyorlar.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler