Be Well

Güneş koruması hakkında bilinen yanlışlar

Hepimiz güneşin zararlı ışınlarının cilt üzerindeki olumsuz etkilerini biliyoruz. Ancak yine de bazı doğru bildiğimiz yanlışlar mevcut.
Reading time 2 minutes

Cilt sağlığı üzerinde ihmal edilmemesi gereken konulardan biri de güneş koruması. Zira nasıl ciddi sonuçlar doğurabileceğine yıllar içinde tanıklık etmeniz mümkün. Bu yüzden SPF içeren ürünler kullanmak yılın hangi zamanı olursa olsun şart. Peki her şeyi doğru mu biliyoruz? Ya da doğru olduğunu sandığımız yanlışlar yok mu? Madde madde bu yanlışları düzeltme vakti!

Sadece dışarıda olduğumuzda güneş kremi kullanmak gerekir

Evde olsanız bile güneş kremi kullanmanız şart. Çünkü güneş ışınlarına kapalı alanlarda dahi maruz kalma şansınız var. Hava almak için her balkona çıktığınızda ya da pencereden dışarı baktığınızda güneş ışınları size ulaşabildiği için işinizi şansa bırakmamanız gerek.

SPF güneş kremi alırken dikkat etmeniz gereken tek şey

Elbette güneş koruyucunuzun yüksek faktörlü olması önemli. Ancak yine de içeriğinde neler olduğuna göz atmalısınız. Suya dayanıklılığı, komedojenik olmaması, içinde alkol olup olmadığı, son kullanma tarihi gibi detayları atlamadan incelemenizde fayda var.

İçinde SPF olan makyaj malzemeleri tek başına güneşten korur

Şimdilerde çoğu fondöten ya da BB kremin içerisinde düşük de olsa güneş koruması mevcut. Peki bu tek başına yeterli mi dersiniz? Bu tarz ürünler zararlı ışınlardan korumak adına tek başına yeterli değiller. O yüzden güneş kremiyle birlikte kullanılması daha iyi bir koruma sağlayacaktır.

Koyu tenliler için güneş yanığı problem olmaz

UVA ışınları ten renginiz her ne olursa olsun sizi etkiliyor. Ayrıca cilt kanseri ya da erken yaşlanma gibi riskleri de beraberinde getirdiği için dikkatli olunması gerek.

Krem formundaki koruyucular spreylerden daha etkilidir

Krem, losyon, sprey ya da stick… Bunların koruma derecesi birbirleriyle aynı aslında. Sadece önemli olan doğru kullanmak. Örneğin stick formunda bir güneş koruyucu tercih ediyorsanız, yeterli miktarda ürün uygulamak için her noktanın üzerinden dört kez ileri geri geçin. Ayrıca ne tercih ederseniz edin, dışarı çıkmadan 15 dakika önce uygulamayı ve her iki saatte bir yenilemeyi unutmayın.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler