Be Well

Hava temizleyiciler gerçekten gerekli mi?

Bulunduğunuz ortamın hava kirliliğini temizlemede giderek daha da bilinir hale gelen hava temizleyicilerinin faydalarını inceliyoruz.
Reading time 2 minutes

Sosyal mesafenin hayati önem taşıdığı şu günlerde, evlerimizde belki de hiç olmadığı kadar fazla vakit geçiriyoruz. Ancak bu durum, yeterli oksijeni alamamamıza neden olurken, ev içindeki hava kirliliğini de maksimum seviyeye çıkarıyor. Yemek kokuları, sigara dumanı, bakteriler derken hava kalitesini etkileyen pek çok faktörle iç içeyiz. Ayrıca bulunduğumuz ortamda yeteri kadar hava sirkülasyonu bulunmaması, virüslerin de çoğalmasına ortam hazırlıyor olabilir. Bu durumda da devreye bir süredir oldukça popüler olan hava temizleyicileri geliyor.

Ne işe yarıyor?

Hava temizleyicileri bir filtre veya çoklu filtreler yardımıyla  havada bulunan parçacıkları yakalar. Böylelikle bulunduğunuz ortamın havası mümkün olduğu kadar temizlenmiş olur.

Faydaları neler?

  • Eğer alerjisi olan biriyseniz, yaşadığınız problemlerin azalmasına yardımcı olur.
  • Evcil hayvan bulunan evlerde tüy gibi arta kalan tortuları yakalar ve nefes almayı daha kolay hale getirir.
  • Evdeki istenmeyen kokuları ortadan kaldırır.
  • Mikropları yok eder.
  • Hava yolu ile bulaşan hastalık riskini azaltır.
  • Özellikle cadde üzerinde yer alan evlerin hava kirliliğini temizlemekte oldukça gerekli.

 

Alırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle hava temizleyicinizin boyutunu kullanacağınız alana göre seçmeniz gerekli. Ayrıca iç mekan hava temizleyicileri için önemli bir  standart olan HEPA filtresine sahip olan cihazları tercih etmelisiniz.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler