Be Well

Kötü kokuyla savaşmak

Mevsim geçişi ile birlikte kişisel bakımımızı da yeniliyoruz.
Reading time 3 minutes

Sıcak havaların bitmesiyle beraber ince kıyafetlerimizi ve tiril tiril elbiselerimizi rafa kaldırdık. Şimdi kalın kazakları, yün hırkaları ve montları dolabın en çok kullanılanlar bölümüne alma vakti geldi. Kalın giysiler ve ısıtılan mekanlarla beraber terleme eğilimimiz de artış gösteriyor. Yaz sıcağı daha çok terletiyor gibi görünse de kıyafetlerin inceliği bu durumu olabildiğince az hissetmemizi sağlıyor. Ancak kalın giysiler ile terleme etkinliğimiz de bir o kadar yüksek. Bu nedenle kış aylarında kullandığımız deodorantlar ve ne kadar etkili oldukları büyük önem taşıyor. Bu mevsim, kokularla baş etmenin yollarına gelin beraber bakalım. 

Reyonlara gittiğinizde raflarda pek çok markaya ait deodorantlar ile karşılaşıyorsunuz. Hangi markayı seçeceğinize karar vermeniz yeterince zor iken, içeriklerini anlamak ve en sağlıklısını seçmek ise işleri daha da zorlaştırıyor.  

Alüminyumsuz hayat 

Terlemeyi engellemesi ile bilinen anstiperspirant ürünler, içeriğinde çok fazla alüminyum barındırıyor.  Terleme bezlerini direkt olarak kapadıkları için vücudun doğal soğuma mekanizmasının çalışmasını engelliyorlar.  Bilinenin aksine, uzun süre deodorant kullandıktan sonra kıyafetlerin üzerinde kalan lekeler genellikle terlemeden değil, alüminyum ya da farklı kimyasallardan kaynaklanabiliyor. Bu nedenle üzerinde alüminyum içermez ifadesi bulunan deodorantları tercih etmekte fayda var. 

Doğal içerik  

Piyasadaki pek çok deodorant sentetik kimyasallar içeriyor. İçeriği %100 doğal olan deodorantlar cildiniz için en iyi seçenek. Özü bitki, ağaç, meyve ve çiçek benzeri ürünlerden sağlanan doğal içerikler çevre dostu ve cilt dostu olmalarıyla öne çıkıyor. 

Güzel kokular 

Deodorantınızın kötü kokuyu yok etmesi yeterli mi? Yoksa koltuk altınızın güzel kokmasını mı sağlamalı? Deodorantın bir parfüm olmadığını ve kötü kokuları engellenmesinin yeterli olduğunu unutmamak gerekiyor. Parfümlü içeriklerden uzak durup, doğal ürünlere yönelmeli.  

Doğal alternatifler 

Doğal içerikleri tercih edebileceğiniz gibi, evinizde kendi deodorantınızı da yapabilirsiniz. Bir çay kaşığı kabartma tozunu, yarım fincan su ile karıştırarak koltuk altınıza sürün ve biraz beklettikten sonra durulayın.  Nem emme ve koku giderme özelliği ile kabartma tozu sizin için yararlı olabilir. Hindistan cevizi yağını terleyen bölgelerinize sürerek de kötü kokuları ortadan kaldırabilirsiniz. 

Photos © Unsplash

Tags

deodorant
cilt-sağlığı

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler