Be Well

Kumsalda sağlıklı yaşam

Bu yaz Alaçatı’da hayatımıza giren Beach Body Club’un kurucusu gece hayatından tanıdığımız DJ Cafer Palamut ile yeni kurduğu spor salonunun detayları ve yaşam tarzı haline getirdiği spor yaşantısı hakkında keyifli bir sohbete konuk oluyoruz.
Reading time 6 minutes

Spor yapmak senin için ne ifade ediyor?

Yemek yemek, su içmek ve uyumak gibi temel ihtiyaçlar bizler için ne ifade ediyorsa, spor yapmakta benim için en az diğerleri kadar zaruri bir ihtiyaç. Bunun temel sebebi ise beden sağlığı ile birlikte vermiş olduğu mental rahatlık. Özetle herkesin bir medite olma sekli vardır benim içinde yapmış olduğum spor aktiviteleri bunların başında geliyor. Ayrıca spor yapma eylemini kasları aktif etmekten çok daha fazlası olarak görüyorum. O sizin yasam koçunuz olabilir ne yiyip ne yemeyeceğinize, uyku saatlerinize, kötü alışkanlıklara karşı koruyabilir belki de tüm hayatınıza etki edebilir.

Sence insanlar spor yapmış olmak için mi spor yapıyor yoksa bunu kendi vücut sağlığı için mi istiyor?

Tabi genelleme yapmak çok sağlıklı olmayabilir fakat günümüzde insanların büyük çoğunluğunun yasadıkları, deneyimledikleri çoğu şeyi kendileri için yaptığına inanmıyorum. Önüne gelen yemeği yemeden önce, sporunu yapmadan önce, gittiği konseri daha canlı gözle izlemeden yani o eylemi daha hissetmeden sosyal medyaya servis ediyor. Bu günümüzün en büyük sorunu bence. Sporda bundan nasibini alıyor tabii.

Bir kumsalda spor yapma fikri nereden çıktı?

Bir arkadaşım ile Nişantaşı’ndaki bir kahveci dükkanında projeler üzerine sohbet ederken bu fikrin Miami South Beach’te yaşadığım dönemden bu yana hep aklımın bir köşesinde olduğundan bahsediyordum. O da duyunca beni destekledi. Düşünsenize spor yapmak için daha iyi bir ambiyans olamazdı. Temiz açık hava, denizden gelen iyot, manzaraya karşı spor yapma zevki, spor salonuna nazaran düşük karbondioksit. Bunlar beni cezbetmişti. Ayrıca icatlar ihtiyaçlardan doğar. Her yaz Alaçatı’da plaja gelmişken sporu da burada yapsam sonra buz gibi suya atlasam ne güzel olur diye düşünürdüm. Sanırım biraz da kendimi şımarttım su an hemen hemen her gün bunu yapıyorum.

Beach Body Club’da bizi ne gibi sporlar bekliyor?

Öncelikle biz profesyonel veya sedanter fark etmeksizin sporcuyla özel olarak ilgilenen bir fonksiyonel fitness stüdyosuyuz. Elinize ağırlığı alıp doğru veya yanlış kendi başınıza bir köşede çalışmıyorsunuz. Her şey eğitmenlerimiz eşliğinde yapılıyor. Fonksiyonel ağırlık antremanının yanı sıra kick boks, boks, muay thai gibi dövüş sporları ve pilates dersleri de alabilirsiniz. Bunun dışında isin operasyonel kısmından bahsetmem gerekirse bizim stüdyomuzda uzun sureli kayıtlar yerine günlük kullanımda yapabiliyorsunuz. Talep ederseniz sadece bir saatlik antreman bile yapabilirsiniz. İstanbul projemizde ise spor salonu işletmeciliğinde genel kabul gören ve arz edilen hizmetlerde inovasyona gitmeyi planlıyoruz. Eğitmenlerimiz yediğinizi takip edecek, fotoğrafını isteyecek bunları raporlayacak. Eğer ki üstünüze düşeni yapmıyor sadece spor yapıyorum yeterli diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bizim markamızın güvenirliğini zedeleyeceğiniz düşüncesiyle para iadesi yapılıp üyeliğinizin sonlandırılabilir. Çünkü hedefimiz insanların öncelikle sağlığını dikkate alarak genel yaşamında olumlu değişimler yaratmak ve sonuç odaklı bir stüdyo olmak. Sporunu yaptın, benimle ilişkin kapıdan çıkana kadar sonrasına karışmam gibi bir düşüncemiz yok. Bence insanların ihtiyacı olan hizmet bu. Ayrıca genel olarak ders saatlerinizi, programınızı hem yönetip hem takip edilebileceğiniz bir aplikasyon oluşturma projemiz de var.

Spor yapmak fit olmaya yeterli mi?

Tabii ki hayır.

Dövüş sporlarına merakın nereden geliyor?

Hayatim boyunca hem bireysel hem takım sporları olmak üzere hep ofansif ve kontak sporlara ilgi duydum. Boks, Brazilian Jiu-Jitsu, Rugby. Meraktan daha çok anladığım kadarıyla bunun sosyolojik sebepleri var. Duyduğumda çok etkilendiğim bir söz vardı. ‘ Batıda sistem insani korur, doğu da insan insanı’ diye. Aslında insan güçlü olmak zorunda değil, sistem adaletli olmak zorundadır fakat bu teori kısmı, gerçekte işler böyle yürümüyor. En güvenilir dediğiniz yerlerde bile başınıza tehlikeli şeyler gelebiliyor. Keşke hiç gerek olmasa fakat bir gün kendini, aileni, sevdiklerini korumak çok önemli ve hayati olabilir.

Türkiye’de dövüş sanatlarına dair ilgi nasıl?

Son dönemde ciddi bir artış var.

Dövüş sanatlarının diğer klasik spor dallarına oranla vücuduna nasıl bir faydası var?

Birincisi ve en değerlisi öz güven, ikincisi saygı, üçüncüsü fiziksel olarak tüm vücudu aktive ediyor. kaslarınızla birlikte teknik ve zekada devreye giriyor ve en önemlisi her zaman bir öğrencisiniz ve öğreniyorsunuz.

Dövüş sporlarını kimlere önerirsiniz?

Bence zarar vermek değil, sadece kendini savunmak isteyen, rutinden hoşlanmayan ve kendi limitlerini zorlamayı seven herkese önerebilirim.

Jiu-Jitsu sizin hayatınıza neler kattı?

Jiu-Jitsu için insan vücuduyla satranç oynuyorsunuz diyebilirim. Fakat tek bir farkla zekânızı ve tekniğinizi baskı anında güçlü bir rakibe karşı kullanmanız gerekiyor. Bunların yanında kondisyon ve güç bakımından da iyi bir seviyede olmanız şart. Neler kattığına gelirsek, siz kendinizi iyi ve yeterli görürken birisi geliyor ve halen öğrenecek çok şeyiniz olduğunu ve uzun bir yolculukta olduğunuzu size hatırlatıyor. Bu durum haliyle egodan uzak, saygılı ve mütevazı bir insan olmanıza katkı sağlıyor.

 

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler