Be Well

Maske alerjisi ve belirtileri

Hayatımıza bir anda giren maskeler, bizi hastalıktan korurken cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay sizler için merak edilen bu soruları cevaplıyor.
Reading time 3 minutes

Salgın ile birlikte hayatımızda pek çok değişiklik yapmak durumunda kalıyoruz. Bu süreçte rutinlerimizi yenileyip, alışkanlıklarımızı tekrar gözden geçiriyoruz. Maske ise bu yeni normalde bir ihtiyaç haline geldi. Kendimizi korumak için aldığımız bu tedbir her ne kadar büyük oranda yarar sağlasa da bazı olumsuz etkilerle karşılaşmamız mümkün.

Özellikle akne problemi yaşayanlar, atopik dermatiti ve kuru havalara karşı hassasiyeti olanlar, maske takmaktan dolayı cilt problemleri yaşayabiliyor. Burun, ağız ve yanak bölgesinde ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar bu kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyebiliyor. 

Maske alerjisi, devamlı maske takmaktan dolayı cildimizde ve vücudumuzda beliren bazı rahatsızlıklara işaret ediyor. Maske alerjisinde çoğunlukla yüz bölgesinde tepkimeler oluşuyor. Kırmızılık, kaşınma hissi ve sivilce görüntüsü uzun süre maske takmaktan dolayı yüzde oluşabilecek rahatsızlıklardan birkaçı. Deri döküntüsü şeklinde oluşan alerjiler, pul pul dökülme ve kabarcıklar şeklinde kendini gösterebilir. Bu alerjik tepkimeler günlük hayatınızı ciddi boyutta etkilediği taktirde kullandığınız maskenin yapısını araştırmanız önemli. Piyasada pek çok maske üreticisi bulunuyor. Cildinize zarar vermeyen, işlemden geçmemiş ve doğal ipliklerle üretilmiş pamuk kumaştan maskeler cildinize daha iyi gelebilir.  

Peki ev yapımı, tekrar kullanılabilir maskeler cilt sağlığına ne kadar iyi geliyor? Ev yapımı maskelerin kumaşının geçirgenliği ve koruma düzeyi oldukça önemli. Bunlardan emin olduktan sonra maskenin cildinizde yarattığı etkileri incelemelisiniz. Bu maskeler tekrar tekrar yıkandığı için içerisinde kalan deterjan kalıntıları ve yumuşatıcılar yüzünüzde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bunun nedeni ise deterjanların içinde bulunan parfümün yeterince arıtılamaması. Bu nedenle parfümsüz deterjanlar tercih etmeniz sizin için daha yararlı olabilir. 

Yeni normalimizde artık vazgeçilmezimiz olan maskelerin neden olduğu alerjilerden korunmak için küçük tedbirler alabilirsiniz. Cildinize iyi gelmeyen maskeyi değiştirebilir, alerji yapmayan doğal içerikli maskeleri tercih edebilirsiniz. Gün içinde uzun süre maske takmanızı gerektirecek bir iş yapıyorsanız, sık sık terleyeceğinizden maskenizi belirli aralıklarla değiştirmenizde fayda var. 

Bu süreçte cilt temizliğinize de ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Yüzünüzde biriken yağ ve terin, dermokozmetik ürünlerle temizlenmesi gerekiyor. Bunun ardından cilt tipinize uygun nemlendiriciyi gün içinde birkaç kere uygulamanız yeterli olacaktır.  

Photos © Unsplash

Tags

maske
cilt-sağlığı

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler