Be Well

Orman terapisinin rahatlatıcı gücü

Hiç neden ormanda huzur bulduğunuzu düşündünüz mü?
Reading time 3 minutes

"Yeşilin yarattığı pozitif etki." olabilir diyenler haksız sayılmaz. Ağaçların hışırtısında dinginleşenler ya da kuşların cıvıltısında neşe bulanlar olarak hep merak etmişizdir "Neden orman bize huzur verir?" sorusunun cevabını... Bu durum tamamen psikolojik olarak algılansa da aslında işin bilimsel bir tarafı olduğu kanıtlandı.

Shinrin-yoku aslında siz ve doğa arasındaki bir köprüdür. Duyularımızı açarak, biz ve doğa arasındaki o boşluğu doldurma mantığını güder. Ağaçların salgıladığı “fitonsit” isimli maddelerin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisini arttıran Orman Terapisi bir çok ülkenin tıp literatüre içinde değerlendirilmeye başlandı bile. Kısaca değinmemiz gerekirse fitonsitlerin ne olduğuna, bitkilerin ve ağaçların kendilerini zararlı böcekler, mantarlardan ve bakterilerden korumak için salgıladıkları özel madde diyebiliriz.

Orman Terapisi alanında eğitimli kişiler ile de yapılırken, daha yüzeysel olarak doğayı tanımayı amaçlayan çalışmaları da mevcut. Küçük bir egzersiz yapmak isterseniz okumaya devam edin. Sizi dijital dünyayla bağınızı sağlayan her materyali kenara bırakın. Telefon, saat, bilgisayar aklınıza ne gelirse... Bir yer bulun, o noktadan itibaren amaçsızca ve yavaşça yürüyün. Vücudunuzun sizi yönlendirmesine izin verin. Burnunuzu takip edin. Ormandan gelen kokuya kendinizi kaptırın. Herhangi bir yere varmamanız önemli değil. Seslerin, kokuların, manzaranın, yeşilin bütün tonlarının tadını çıkarın ve ormanın içine girin. Ormanın gücünü hissetmenin anahtarı beş duyumuzu kullanmada saklı. Doğanın kulaklarınızdan, gözlerinizden, burnunuzdan, ağzınızdan, elleriniz ve ayaklarınızdan girmesine izin verin. Ormanın kokusunu ve fitonsitlerin doğal aroma terapisinin yer aldığı atmosferi içinize çekin. Her derin nefesinizde havanın tazeliğinin tadına bakın. Ellerinizle bir ağaca dokunun. Yere yatın. Ormanın tadını almaya başladınız. Sakinlik ve mutluluk duygusunu serbest bırakın. Bu iki duyguyu dolu dolu yaşamaya başladınız. İşte şu anda doğayla bağlantıya geçtiniz. Damarlarınızda fitonsitlerin dolaştığına emin olun. Artık hayata daha farklı bakmaya başladınız. Olaylara daha farklı yaklaşacaksınız. siz artık eski siz değilsiniz. Kan basıncınız düştü. Stres seviyeniz yedi yaşınızdakine yaklaştı. Nefes alma kapasiteniz yükseldi. Tüm bu değişiklikler basit gelse de uzun süren tedaviler sonucunda elde edildiğini hatılamakta fayda var.

/

Tüm bu süreçleri yaşayan ve yaşatan kişilerin doğanın sakinliğini üstlerinde barındırdığı yazılıp çiziliyor. Eğer siz de bunu yaşamak, deneyimlemek isterseniz Türkiye’de sadece NG Sapanca’da Orman Terapisi seanslarına katılabilirsiniz.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler