Be Well

Sosyal mesafe nedir? Neden önemli?

Kalabalıktan uzakta geçirmeye çalıştığımız şu günlerde, yepyeni bir tanım gündelik aktivitelerimizi gerçekleştirirken alabileceğimiz önlemler arasına eklendi; Sosyal mesafe. 
Reading time 2 minutes

Haber hattına ekleneli yaklaşık üç ay olmuş COVIDE-19 salgınıyla, ülkemiz de dahil olmak üzere toplamda 154 ülke yoğun bir mücadele içerisinde. Akşam yayınlanan bir bildirgeyle yoğun kalabalıkların ve insanlar arasındaki mesafenin kısaldığı kimi alanların kapatılması kararıyla, oldukça radikal değişimlerin yaşandığı bir zaman dilimi içerisinde yaşıyoruz. Birçoğumuz evden çalışma sistemine geçerek sosyal mesafeyi benimsemiş olsa da, kimi günlük ihtiyaçlar ve raf ömrü uzun gıdaları temin edebilmek için dışarıyla temas halindeyiz. Uzmanlardan gelen öneriye göre, fiziksel temasla selamlaşmadan sosyal mesafeyi korumak çok önemli. 

1918-19 grip salgını süresince, insanlar arasında aralıklı mesafeler oluşturarak çevresel bir düzenlemeye gidilmesi virüsün yayılmasını büyük oranda engellemişti. Çoğunlukla halka açık toplanma alanlarını ve okulları aylarca kapatarak insanların arasındaki mesafeyi çizen yasaklamalar, virüsün bulaşmasını ve ölümcül sonuçlarını etkin bir şekilde düşürdü. Kulağa seküler hayatın dinamiklerini benimsemiş ve oldukça iç içe yaşayan kimi insanlar için aşırı da gelse, uzmanlar tarafından yapılan son duyuralara göre, sosyal mesafeyi koruyarak yaşamak salgının ileri boyutlarını önlüyor. 

Kişisel hijyenin sağlanması ve yaşam alanlarının dezenfekte edilmesi için antibakteriyel sabunların ya da alkol bazlı ürünlerin bulunamadığı son günlerde, yapılması gerekenler arasında  “sosyal mesafe” başı çekiyor. COVID-19 ağız ve burundaki damlacıklarının etrafa saçıması ve bu yüzeyle temas eden kişinin solunum yoluna virüsü taşımasıyla yayılım alanı buluyor. Bu yüzden hasta ya da henüz teşhis konmamış taşıyıcı pozisyonundaki kişilerle aradaki mesafeyi en az dört-beş adım, bir metre tutarsak virüsten etkilenme olasılığı oldukça sınırlı kalıyor. Özellikle yerel sağlık merkezlerinin duyuralarını takip ederek, kişisel hijyen standartlarını benimseyerek ve sosyal mesafeyi koruyarak toplum sağlığını koruyabilmek mümkün. Bu basit ancak işlevsel yöntem, yaşam kültürümüze kimi açılardan aykırı da dursa gelecek için oldukça önemli. 

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler