Be Well

Sürdürülebilir moda influencer’ı Meghan Markle

Sürdürülebilir modaya destek veren Sussex Düşesi Meghan Markle’ın en sevdiği gezegen dostu markaları derledik.
Reading time 6 minutes

Prens Harry ile nişanlandığı açıklandığından bu yana tüm gözler Meghan Markle’ın üzerinde. Hem güzelliği ve zarafeti ile kendisine hayran bırakan hem de Kraliyet Ailesi gardırobuna aykırı giyim tarzı ile dikkat çeken Sussex Düşesi, gündemden bir türlü düşmüyor. Tahmin edersiniz ki düşeslik mertebesi sebebiyle Meghan Markle’ın gardırobunda dünyaca ünlü lüks moda evlerine ait birçok tasarım bulunuyor. Ancak o, her fırsatta moda dünyasını etkisi altına alan “sürdürülebilirlik” hareketine destek vermeyi ihmal etmiyor. Düşes, az bilinen etik ve sürdürülebilir marka ve tasarımcıları da sıklıkla tercih ediyor.

Bar Jewellery

Sussex Düşesi Birkenhead’e yapılan kraliyet ziyaretinde, görünümünü Londra merkezli sürdürülebilir mücevher markası Bar Jewellery’e ait zarif bir altın bilezik ile tamamlamıştı. El yapımı olan bilezik, tamamen geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak yapılmış.

Bar Jewellery, 2016 yılında Tom Ford, Versace ve Burberry gibi lüks markalar için de çalışan Sophie Mckay tarafından kuruldu. Bar Jewellery, tüketicilere daha bilinçli alımlar yapma konusunda ilham vermeyi amaçlıyor.

Maggie Marilyn

Kraliyet turu esnasınsa Yeni Zelanda’yı ziyaret eden düşes, bir başka sürdürülebilir moda markası olan Maggie Marilyn imzalı smokin bir elbise tercih etmişti. Kombinin tamamlayıcısı ise Manolo Blahnik'e ait mavi süet bir stiletto olmuştu.

Yeni Zelandalı tasarımcı Maggie Marilyn, sadece güzel değil aynı zamanda etik ve sürdürülebilir koleksiyonlar oluşturmayı amaçlıyor. Sıklıkla yerel üreticilerle çalışan tasarımcı, işçi haklarını ön planda tutuyor. Şuan iki yaşında olan marka Meghan Markle’ın da katkılarıyla dünya genelinde ün kazanmaya başladı bile.

Gabriela Hearst

Meghan Markle, Düşes olduktan sonra iki kez New York merkezli Gabriela Hearst markasını tercih etmişti. Düşes Chichester'a yaptığı ziyarette markaya ait bir demi tote çanta kullanmıştı. Daha sonra Wellington'daki bir resepsiyon için aynı tasarımcıyı seçen Markle, bileğine kadar uzanan şık bir siyah elbise giymişti.

Benim için sürdürülebilirlik kişisel, profesyonel ve sivil olarak sorumluluk almaktır.” diyen Gabriela Hearst, üretim esnasında pilastik kullanılmamasına dikkat ediyor ve bilinçli tüketimin yayılması gerektiğinin altını çiziyor.

Reformation

Geçtiğimiz yıl Fraser Adası'nı ziyaret eden Sussex Düşes’i, Amerikalı sürdürülebilir moda markası Reformation’a ait çizgili bir elbise ve düz taban sandaletlerle karşımıza çıkmıştı.

Kült ABD markası Reformation, hem tasarımları hem de çevreci tavrı ile moda dünyasında özel bir yerde konumlanıyor. Marka, geri dönüşüm kumaşları kullanmayı tercih ediyor ve üretim sürecinin tamamını gezegenimize zarar vermeden gerçekleştirmeye özen gösteriyor.

Veja

Düşes, geçtiğimiz ay Invictus Oyunları sırasında gerçekleşen yelken etkinliğini izlemek için bir tekneye bindi. Rahat olmak için her zamanki gibi yüksek topuklarını bir kenara bıraktı ve Veja marka sneaker’ları ayağına geçirdi.

Veja, 2005'ten bu yana, spor ayakkabılarının üretiminde herhangi bir kimyasal madde kullanmıyor ve çevreye zarar veren bir üretim süreci tercih etmiyor. Marka, organik tarım ve ekolojik tarımdan elde edilen ham maddeler kullanılarak yapılan çevre dostu ayakkabılar sunuyor.

Rothy’s

Meghan Markle, Prens Harry ile birlikte gerçekleştirdiği Avustralya ziyaretinde, Rothy's imzalı geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak elde edilen topuklu ayakkabılar giyerek sürdürülebilir moda sevgisini bir kez daha gözler önüne sermişti.

Rothy’s, ürünlerini çevreci bir tutum sergileyerek üretmenin yanı sıra, sosyal medya hesaplarından yaptığı sürdürülebilir moda temalı paylaşımlarıyla da dikkat çekiyor. Marka sık sık gezegenimize nasıl yardımcı olabileceğimizi gösteren ipuçları veriyor.

Theory

Bu yılın başında Meghan Markle, Cardiff Kalesi'ni ziyareti sırasında Theory markasına ait açık omuzlu şık bir blazer çeket giydi.

Theory, müşterilerine mümkün olan en modern, lüks ve sürdürülebilir giysileri sunmak için yenilenebilir malzemeler kullanıyor.

Stella McCartney

Meghan Markle’ın, sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığıyla tanınan tasarımcı Stella McCartney'nin büyük bir hayranı olduğu sır değil. Düşes, gelinliği de dahil olmak üzere birçok kez Stella Mc Cartney tasarımıyla karşımıza çıktı. Kraliçenin 92. doğum günü kutlamalarında giydiği pelerin detaylı bu lacivert elbise de onlardan biri.

Stella McCartney, kariyerine başladığından beri her zaman bir eko-tasarımcı olmaktan gurur duydu. O, gezegenimizi korumak için yenilikçi adımlar atan isimlerin en başında geliyor. McCartney, geri dönüştürülmüş plastiklerden sahte kürklere kadar birçok eko-mode konusunda öncü bir tavır üstleniyor.

Tags

sürdürülebilir-moda
meghan-markle
sustainability

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler