Be Well

Telefonunuzu nasıl dezenfekte ediyorsunuz?

Gün boyu elimizden düşmeyen cep telefonları, mikropların yaşama alanı diyebiliriz. Peki, telefonumuzu bu durumdan kurtarmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?
Reading time 1 minutes

Dünyamızın son günlerde karşı karşıya kalmış olduğu salgın yüzünden bir panik halindeyiz. Maskeler, eldivenler, dezenfektanlar derken hepimizin birer OKB(Obsesif Kompülsif Bozukluk) hastası olmasına az kaldı. Ellerimizi, kıyafetlerimizi hatta aldığımız ürünleri bile temizliyoruz. Aynı özeni göstermemiz gereken bir eşya daha var, cep telefonlarımız…

Yanımızdan ayırmadığımız telefonlara normal bir insan günde ortalama  2 bin 617 kez dokunuyor. Haliyle gün boyu elimizden düşmeyen cep telefonları, mikroplar için mükemmel bir konak haline dönüyor. Düzenli olarak temizlememiz gerek cep telefonlarımız, elektronik cihaz oldukları için farklı bir yöntemle temizlenmesi gerekiyor.

Teknoloji devi Apple, cihazların temizliğine dikkat çekmek için destek sayfasından cihazlar üzerinde dezenfektan mendiller kullanılabileceğini yayınladı. İçerisinde yüzde 70 alkol barındıran dezenfektan mendiller kullanmanızı öneren marka, cihazların yağa dayanıklı kaplamasını yıpratmaması için temizleme sıvısı, çamaşır suyu, aerosol sprey kullanımından kaçınmanız gerektiğini savunuyor.

Evde telefonlarınızı ılık sabunlu su ve mikrofiber bez veya lens beziyle de temizleyebilirsiniz. Bunun haricinde cep telefonlarımızı korumak için kullandığımız telefon kılıfları eğer plastik ve benzeri materyallerden üretildiyse kılıflarınızı telefondan çıkararak su ve sabun ile temizleyebilirsiniz.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler