Be Well

Vegan deri ne kadar masum?

Sürdürülebilir yaşam için kullandığımız tercihlerin çevre dostu alternatif materyallerle üretildiğini düşünüyoruz. Peki gerçek deri yerine koyduğumuz vegan deri sürdürülebilir bir materyal mi?
Reading time 2 minutes

Moda sektörü, üretim açısından dünyayı en çok kirleten ikinci sektör. Tekstil kumaşların haricinde en çok kullanılan materyalde haliyle deri oluyor. Özellikle yüksek moda evlerinin aksesuar koleksiyonlarında kullanılan gerçek deri, ürünlerin hem kalitesini hem de fiyatını etkiliyor. Sürdürülebilirlik kavramının moda dünyasını etkisi altına almasıyla gerçek deri kullanımı yerini alternatif materyallere bırakıyor. Moda dünyasının en çok bilinen vegan markası Stella McCartney, vegan deri kullanan ilk markalardan biri. Gerçek deri yerine çanta ve ayakkabılarının haricinde giyimde de vegan deri tercih eden marka adeta moda dünyasında bu konuda öncülerden biri. Günümüzde yaygınlaşan vegan deri, aslında o kadar da çevre dostu ve sürdürülebilir değil.

Gerçek deri üretimi için kullanılan büyükbaş hayvanların oluşturduğu karbon emisyonu çevre için negatif bir etki oluştursa da masum sanılan vegan derinin üretiminde de plastik gibi birçok petrol türevi madde kullanılıyor. Sürdürülebilir ve etik moda uzmanı Alden Wicker, vegan alternatifler yerine gerçek deri kullanmayı tercih ediyor. “Bir moda tüketicisi olarak yapabileceğiniz en sürdürülebilir şey daha az satın almak fakat iyi olanı satın almak” diye açıklıyor. “Vegan alternatiflerde orta dereceli bir kullanım yılı içinde pullar, çatlaklar oluştuğunu ve parçalandığını gördüm. Gerçek deri ürünler doğal olduğu için daha uzun ömürlü.” Alden’in vegan deri alternatifleriyle ilgili sakıncalı gördüğü konu poliüretan veya PVC gibi içerdiği sentetik malzemeler.

Diğer taraftan vegan deri alternatiflerinde sadece sentetik hammadde kullanılmıyor. Bitki liflerinden üretilen vegan derilerde mevcut. Ananas yapraklarının liflerinden elde edilerek üretilen Pinatex, ya da mantardan üretilen vegan deriler tamamıyla doğa dostu. Sürdürülebilir bir yaşamda karbon emisyonunu minimuma indirmek için kullandığınız ürünlerin sadece vegan olmasına değil içeriğine de önem vermek gerekiyor.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler