Be Well

Yemek yemenin meditasyon hali

“How To Eat” kitabının yazarı Vietnamlı Budist rahip Thich Nhat Hanh'dan bilinçli yemenin anahtarları.
Reading time 2 minutes

Hangimiz yemek yerken sessizce lokmalara konsantre oluyor, gerçekten çiğneyip yutuyoruz? Öğle yemeklerinizi düşünün iş arası iki arada bir derede ya da akşam yemeklerinizi. Elinizde telefon var mı, Netflix açık mı?
O halde yemek yemenin aslında konsantre olduğunuz zaman bir meditasyon türü olduğunu söyleyelim. Peki nasıl olacak bu meditasyon? “How To Eat” kitabının yazarı Vietnamlı Budist rahip Thich Nhat Hanh, verdiği ipuçlarıyla bilinçli yemenin anahtarını veriyor.

1568916708231472 97818460451581568916803111795 thich nhat hanh by kelvin cheuk

1. Ekranı kapatın: Hem TV’yi hem de aklınızdaki düşünceleri. O anda ve orada olun, tabağınız, yemeğiniz ve siz. Bazen yemek yerken düşünmekten ne yediğimizi anlamıyoruz. Hatta bazen bir saat sonra ne yedin diye sorsalar anımsamıyoruz bile, düşüncelerimizi, kaygılarımızı çiğnemek yerine yemeğe odaklanmayı kendinize hatırlatmalısınız.

2. Oturarak yiyin: Evet, gün içinde koşturuyoruz ancak yemek yemek için durun, oturun ve öyle yiyin. Ne kadar aceleniz olursa olsun oturmak her zaman durmaktır, beş dakika bile olsa o an sadece tabağınıza, yemeğinize konsantre olun.

3. Farkında olun: Yemek yerken iki şeye dikkat edin. Ne yiyoruz ve kimle yiyoruz. Önce derin bir nefes alın ve etrafınıza bakın. Yemeğinizin sonunda mutlaka gülümsemeyi unutmayın. Ayrıca en azından haftada bir akşam arkadaşlarınız, ailenizle bile olsanız sessiz yemeye çalışın. Yemeğinize konsantre olun ve inanın tatları gerçekten almaya başladığınızda bakış açınız değişecek.

4. Her kaşık dünyayı taşıyor: Her kaşık doğanın bize bir hediyesi. Önemli olan ne yediğinizi bilmek ve tabii doğru miktarlarda tabağınıza almak. Unutmamalıdır ki vücut doğaya aittir, doğadan aldığımızla biz bir bütünüz ve tabii ki ne yediysek oyuz.

5. Basit kural: Unutmayın ki yemek yerken yaptığınız en önemli şey aslında sadece yemek yemektir.

 

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler