Be Well

Yeni güzellik formülü: Kömür

Eski Mısırlıların M.Ö. 1500’lü yıllarda Kleopatra’nın güzelliği için kullandığı aktif kömür, güzellik alanında kadim bir değer taşıyor. Tekrar popüler olan kömür, diş beyazlatmaktan cilt bakımına geniş kullanıma sahip.
Reading time 3 minutes

Kleopatra’nın efsanevi güzelliğinin sırrı çözüldü! Eski Mısır medeniyetinin güzellik ürünü olan aktif kömür, günümüzde de kullanımı çok popüler hale geldi. Aktif kömür diş beyazlatmaktan cilt bakımına ve detoks amaçlı olmak üzere birçok farklı kullanım alanıyla vazgeçilmezler arasına girdi bile. Aktif kömürün cildinizdeki toksinleri, bakterileri, kiri ve yağı çekerek cildinizi istenmeyen donuk görüntüden arındırdığını biliyor muydunuz? Tabii kömür dediğimizde mangalın alt tarafında bulunan kömürden bahsetmiyoruz. Bildiğimiz mangal kömürü zararlı kimyasallarla dolu ve tabii asla kozmetik ürünü olarak kullanılmamalı. Aktif kömür ise odun ya da Hindistan cevizi kabuğundan elde ediliyor. O kömürün tozu güzellik ürünlerinin içinde veya toz halinde kullanılıyor. Aktif kömürü detoks içeceği olarak kullanaksanız bol sıvı ile tüketmelisiniz. Ayrıca bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği için sağlık uzmanına danışılması tavsiye ediliyor.

KÖMÜRÜ GÜZELLİK RİTÜELİNİZE EKLEMENİN BİRKAÇ YOLU:

1. Diş beyazlatıcı olarak kömüre ne dersiniz? 

Aktif kömürü dişlerinizi beyazlatmak ve ağız kokusunu önlemek için kullanabilirsiniz. Ağzınızı sağlıklı ve parlak tutmak için toz aktif kömürü az bir suyla karıştırıp diş macunu kıvamına geldiğinde diş fırçasıyla 3 dakika boyunca fırçalayıp bolca durulayın. Daha sonra dişlerinizi normal diş macunuyla her zamanki gibi fırçalayın. Sonuca inanamayacaksınız!

2. Yüz maskesi olarak kömür

Günlük hayatında yoğun temposunda maruz kalınan dış etmenler cildinizdeki gözenekleri tıkar ve bu da nefes alamayan donuk bir cilde sebep olur. Kömürler, kirleri gözeneklerden arındırmakta yardımcı olur ve cildinizde kapsamlı bir temizlik sağlar. Aynı zamanda maskeler cildinizdeki yağ salınımını kontrol altına alarak siyah nokta ve akne eğilimine engel olur.

/

3) Detoks içeceği olarak deneyebilirsiniz

Vücudunuzu nemlendirmek ve ferahlatmak istediğinizde aktif kömür içeren detoks içecekleriyle kaybolan enerjinizi yerine getirebilirsiniz. Aynı zamanda bu özel içecekler sayesinde vücut sisteminizdeki toksinlerden kolayca arınabilirsiniz. 

Aktif Kömür detoks içeceği tarifi:

1 bardak saf aloe vera suyu, ilave şeker veya koruyucu madde içermeyen meyve suyu. 

1 su bardağı limon suyu veya limon suyu ile süzülmüş su.

2 yemek kaşığı çiğ elma sirkesi. 

2 kapsül aktif Hindistan cevizi kömürü

1 çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal. 

2 yemek kaşığı limon suyu (isteğe bağlı). Tüm bunları karıştırıp 15 dakika dinlenmeye bırakıp içebilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: Alamy

Tags

güzellik
bakım
kömür
superfood
yeni-içerik

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler