Be Well

Yeni trend: Jiriki yoga

Yoga ve meditasyonun çeşitli öğelerini bir araya getiren Jiriki, zihin ve beden arasında bütünsel bir yaklaşım sunarak farklı faydalarıyla ön planda.
Reading time 2 minutes

Wellness’a dair en heyecan verici taraflardan biri, oldukça geniş bir dünya olması ve her geçen gün yeni bir üyesini tanıyor oluşumuz… Bu sefer karşımıza çıkan ise Jiriki Yoga oluyor. 1993 yılında Yu Yugami tarafından hayata geçirilen Jiriki’nin temelinde Japon Budist terimi olan “self-power” yani öz güç yatıyor. Bir hareket terapisi olarak yapılırken kendi kendinizi iyileştirme gücünü geliştirmeyi, kronik rahatsızlıkları ve ağrıları önleyip iyileştirmeyi amaçlıyor.

Toksinleri temizlemek, esnekliği arttırmak ve eklemleri açmak, diğer faydaları arasında. Bu yöntem, shiatsu masajı, kayropraktik tedavi, yoga ve meditasyonun çeşitli öğelerini birleştiriyor aynı zamanda. Ayrıca Japonların Ying-Yang felsefesinin bir yansıması olarak yaşamsal bir güç ve enerji kaynağı olduğuna inanılan chi’nin vücuttaki serbest akışını eski haline getirmeyi de hedefleri arasına ekliyor. Düzenli olarak yapıldığın ve adapte olunduğunda ise fiziksel ve zihinsel olarak optimal sağlığı beraberinde getiriyor. Jiriki derslerinde öncelikle katılımcıların acıyı, dengesiz noktaları ya da gerginlikleri bulabilmeleri için vücutlarını nasıl dinlemeleri gerektiği öğretiliyor. Daha sonra öğrencilerin vücuttaki chi dengesini geri kazanmalarına yardımcı olmak için bir dizi Jiriki hareketi rutine dahil ediliyor. Yu Yugami’nin kızı Marie ise babasının başlattığı bu disiplini başarıyla devam ettirirken, Japonya dışında İngiltere, İspanya, Fransa ve Kanada’da Jiriki dersleri veriyor.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler