Be Well

Zeynep Yılmaztürk ile akroyoga

Daha dingin, daha farkında bir yaşam için tercih edilen yoga pratiği aslında içsel bir yolculuk. Zeynep Yılmaztürk’ün dört yıl önce başlayan dönüşümü ve uyum gerektiren akroyoga pratiğinin inceliklerini öğrendik.
Reading time 6 minutes

Ruhsal birleşme, bütünleşme yöntemi olan ve Sanskritçe “birlik” anlamına gelen yoga her bireyin hayatının entegre etmesi gereken bir pratik. Kendimizi hayatın akışına bırakabilmek için zihinsel dinginliği sağlamanın bir yolu olan yoga Zeynep Yılmaztürk’ün de hayatının bir parçası. Dört yıl önce tanıştığı şimdilerde an yolculuğuna uyumlandığı, başkasına güvendiği ve dengede kalabildiği akroyoga yaparak devam ediyor.

Yogayla nasıl tanıştınız?

Yogayla 18 sene önce ilk oğluma hamileyken hamile yogasıyla tanıştım. Daha sonra birkaç derse daha gittim fakat devam ettirmedim. Yoga, hayatıma esas olarak 4 yıl önce girdi ve esas dönüşümüm o zaman oldu.

Yoga yapmadan önceki siz ile şimdiki siz arasında nasıl bir fark var? Yoga hayatınızda nasıl bir değişim yarattı?

Daha köşeli olduğunu düşündüğüm bir yapım vardı. Cümlelerimde ‘-malı’, ‘-meli’ gibi takıları sık kullanıyordum. Şimdi ise hayatı akışındaki haliyle memnuniyetle karşılamaya daha sık çalışıyorum hatta bundan keyif alıyorum.

Akroyoga yapıyorsunuz. Akroyoganın herkesin bildiği yogadan nasıl bir farkı var? Faydaları nedir?

Hayatta hep birileriyle iç içe bir ilişki içindeyiz ve bu ilişkilerde dengeyi arıyoruz. Ailemizle, çocuklarımızla, eşimizle, sevdiklerimizle, arkadaşlarımızla, iş arkadaşlarımızla, komşularımızla birlikte bir uyum sağlamaya çalışıyoruz. Yogadan farklı olarak akroyoga en az üç kişilik bir grup çalışması olduğundan bizi bireysel olarak güçlendirmenin yanı sıra ilişkilerimizdeki yapıyı da geliştiriyor. Bu çok tedavi edici bir pratiktir. Fiziksel olarak çok kısa bir sürede hem güç hem de esneklik sağlar.

Akroyoga hareketlerinden ötürü daha zorlu gözüküyor. Bu yoga türünün incelikleri neler, herkes yapabilir mi?

Herkes yapabilir ve hatta herkes belki de hayatının bir evresinde yapmıştır. Hani ebeveynlerimizin küçükken bize havaya zıplatarak uçtu uçtu yapması gibi. Akroyoga da en önemli konu kendi dengenizi bozmadan başkasıyla dengelenebilmek, uyumlanmaktır. Bunun sırrı zihinsel bir kabiliyetle başlar. O da teslim olabilmek, sorumluluk alabilmek, başkasına ve kendine güvenebilmek, uyanık olabilmek ve anda kalıp bundan haz duyabilmekle mümkün hale geliyor. Daha sonra yavaş yavaş fiziksel anlamda farkındalıklar da artıyor, hizalar önem kazanıyor. İskambil kağıtlarıyla kule yapmak gibi aslında, her şeyin bir arada dengede durabilme imkanı vardır. Kilo, boy, yaş, esneklik ve güç şart değil.

1593167135775439 img 91221593167136180776 img 9126

Yoga yapan bir birey ile yapmayan birey arasındaki fark sizce nedir?

Yoga yapanların daha neşeli, daha kaygısız, daha özgüvenli ve daha dost canlısı olduğunu gözlemliyorum. Değişen durumlara daha kolay adapte olabildiklerini düşünüyorum. Bedensel esneklik ve güç bir süre sonra mental olarak da etkisini gösteriyor. Aynı şekilde mental gelişim bedeni de etkiliyor.

Yogayı henüz hayatına dahil etmemiş kişilere verebileceğiniz en önemli tavsiye nedir?

Daha fazla beklemesinler. Hayatlarında kendilerine verebilecekleri en güzel hediye olacaktır. Tılsımlı bir anahtar gibi. Biraz sebatkar, sabırlı olmak gerekiyor.

Yoga içinde bulunduğumuz anı yaşamak için önemli bir egzersiz/meditasyon. Peki, siz yoga harici içinde bulunduğumuz anı yaşamak için başka neler yapıyorsunuz?

Eskiden belli başlı şeyler sayabilirdim resim yapmak, ata binmek, buz pateni yapmak, kayak kaymak, enstrüman çalmak, dans etmek gibi... Yogadan sonra hayatımın birçok evresinde sadece nefesimin sesini duymak bile beni ana çekiyor. Bu da kaslarınız gibi tekrar ettikçe gelişen bir hal.

Sizce yogaya dair yanlış anlaşılan noktalar var mı varsa bunlar neler?

 

Yoga bazen bir inanış biçimi olarak algılanıyor olabilir. Gerçi artık böyle düşünenlerin kaldığımı sanmıyorum. Oysa yoga bir kullanma kılavuzu gibidir. Size keyifli yaşamanın püf noktalarını öğretir, sırlar verir. Yogayı ayrıca yaşamla ilgili becerilerinizi pratik edebileceğiniz, geliştireceğiniz bir oyun alanı, bir simülasyon gibi de düşünebiliriz.

Son dönemde yogaya yoğun bir ilgi var. İnsanlar meditasyon uygulamaları, YouTube kanalları üzerinden yoga yapmaya çalışıyorlar. Bu yoğun ilginin nedeni nedir?

Arz ihtiyaçtan doğar. Teknoloji devrimin yaşandığı bu yıllarda en basite, en yalına, en öze yakına duyulan ihtiyaçtan dolayı insanlar yogaya ilgi duymaya başladı.

Herkesin sabah uyandığında güzel bir güne başlaması için önerebileceğiniz bir yoga hareketi var önerir misiniz?

Günde beş kez güneşe selam tüm bedeni harekete geçirmek için yeterli olacaktır.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler