GÜZELLİK

Detoksta yeni trend

Bentonit çamuru detoks içecekleriyle sağlıklı kilo verme ve toksinlerden arının.
Reading time 4 minutes

Bundan daha birkaç yıl önce ‘detoks’ dendiği zaman, akıllara hep Hollywood yıldızları gelirdi. Formlarını korumak, parıldayan bir cilde sahip olmak ve daha sağlıklı bir hayata sahip olmak için verdikleri her röportajda yaptıkları detoks programlarını hiç durmadan anlatıp dururlardı. Sadece sebze suyu tüketerek beslenenlerden yılda bir ya da iki kere kendilerini detoks merkezlerine kapatanlara kadar her türlüsü karşımıza çıkmıştı. Biz ise onlara ‘deli bunlar’ der geçerdik. Türkiye’de detoks konusunda uzman kişilerin sayısı bir elin parmağını geçmezdi. Ünlülerin bahsettiği detoks içeceklerini bulmak imkansızdı. Şimdi ise çok kısa bir süre detoks çılgınlığı bizleri de vurdu. Her ofiste en az bir kişinin masasında Juico detoks içeceklerinden birini görüyoruz ya da detoks diyeti yaptığını duyuyoruz.

Detoks içeceği deyince hepimiz yeşil ya da sarı tonlarında bir sıvı görmeye alışığız. Peki, masa arkadaşınızın siyah renkte adeta kömürü andıran bir şey içtiğini görseniz nasıl tepki verirsiniz? Şaşırırsınız değil mi? Şaşırmayın, hatta kendinizi bu manzara hazırlamaya bile başlayabilirsiniz. Çünkü şu anda tüm dünya aktive olmuş kömür suyunu konuşuyor. Bugüne kadar duyduğumuz en ilginç detoks yöntemlerinden biri olduğuna hiç şüphemiz yok. Ancak bu konuda yapılan araştırmaları okuduğunuz zaman etkili olduğunu da fark edebilirsiniz. Vücut tarafından kesinlikle absorbe edilmeyen ve vücuda girdiği an adeta bir sünger gibi tüm zehri ve toksinleri temizleme özelliğine sahip aktive edilmiş kömür aslında oksijenle harekete negatif yüklü bir karbon. Bu özelliği sayesinde vücuttaki şişkinliği alıyor. Tadı ise korktuğunuz gibi ürkütücü değil. Detoks uzmanları bu suyu daha lezzetli bir hale getirmek için özel karışımlar hazırlıyor. En popüleri ise limonatalı olan. Alkali su ve limon suyu ile hazırlanan bu limonatanın rengine bakmazsanız, içerisinde kömür olduğunu fark etmeniz imkansız. Hatta siz de hazır satılan aktive edilmiş kömür tozlarını alarak bu tarifi yapabilirsiniz.

Eskiçağ’dan bu yana kadınların güzel görünmek için kullandığı çamur, artık tedavi edici özellikleri sayesinde detoks uzmanlarının da radarına girdi. Shailene Woodley, Zoe Kravitz, Elle Macpherson ve Salma Hayek gibi isimlerin günlük hayatında uyguladığı Bentonit çamuru detoksu sağlıklı kilo vermenizi sağlarken, aynı zamanda vücuttaki toksinleri de temizliyor. Bazı uzmanların “Vücudunuza sokabileceğiniz en iyi şey” kadar iddialı bir sloganla tanıtımını yaptığı bu detoks yöntemi aynı zamanda bağışıklık sisteminin daha düzenli bir şekilde çalışmasına, zarar gören hücrelerin onarılmasına ve sindirim sisteminde meydana gelen yaraların kapanmasına da yardımcı oluyor. Günümüzde birçok detoks merkezinde kolon temizliği için kullanılan bu içeriği Hollywood yıldızları genellikle suyla karıştırarak içiyor. Salma Hayek’in sahip olduğu Juice Generation’ın hazırladığı bentonit çamur suyu sayesinde ise artık hazır versiyonları da bulunuyor. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; uzmanların bu çamurun fazlasının da zararlı olduğunu belirtiyor. Yoğun miktarda demir, bakır ve kalsiyum içerdiği için yılda bir kez bir ya da iki haftalık bir program olarak tüketilmesi öneriliyor

Tags

saglik
detoks

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler