GÜZELLİK

Estetikte teknolojik değişim

Yenilenmeye hazır mısınız? 2019 estetik trendlerini sektörün öne çıkan beş isminden sizler için öğrendik. Elmacık kemiklerinizi belirginleştirmeye, badem gözlerinizle büyülemeye ve kıvrımlı vücut hatlarınızla dikkatleri üzerinize çekmeye hazırlıklı olun.
Reading time 9 minutes

Ağız içi radyofrekans

Yanak inceltme işlemleri son bir yılda tüm dünyada çok popüler oldu. Yanak inceltme işlemi için en geçerli işlem ağız içerisinden gerçekleştirilen ve Bişektomi adıyla bilinen yağ alma cerrahisidir. Prof. Dr. Reha Yavuzer bu yeni işlem için “Çok yakın zamana kadar yanak yağlarının alındığı ameliyat dışında yanak incelten başarılı bir metot yoktu. Artık ağız içerisinden uygulanan radyofrekans ile birkaç seansta kalıcı şekilde yanak bölgesinde incelme ve sıkılaşma elde edilebiliyor. Kore’de geliştirilmiş olan bu teknolojinin arkasındaki temel neden Koreli kadınların yüzlerinin genetik olarak daha geniş olması ve bunu azaltmak için büyük bir talep olması. Bir süreden beri konu üzerinde çalışan firmalar sonunda başarılı bir cihaz ile karşımıza çıktılar. Türkiye’ye yeni gelen bu çok yeni teknoloji kullanım kolaylığı ile yüzünün inceltmek isteyenlerin gözdesi olacağa benziyor.” açıklamasını yapıyor ve uygulamanın nasıl gerçekleştiğini anlatıyor: “Ağız içerisinden yanak altına yerleştirilen bir pro ile verilen enerji kolaylıkla yanak yağ dokusuna ulaşıyor. Yaklaşık 5-10 dakika arasında her bir yanak bölgesine enerji verilmesi yeterli. İşlem çok konforlu herhangi bir anesteziye ihtiyaç duyulmayan yanak inceltmede hafif bir sıcaklık hissi dışında hastaların hissedebilecekleri bir şey yok. İşlem sonrasında yanaklarda incelme hemen görülmeye başlanıyor ve bu yaklaşık bir haftalık zaman içerisinde tam olarak kendini gösteriyor.” 

Oldukça kısa sürede gerçekleşen Bişektomi öğle arasında yapılabilecek uygulamalar arasında yer alıyor. Birçoğumuzun günlük hayatta makyaj ürünleriyle gerçekleştirmeye çalıştığı kontür işlemine dikkat çekici bir alternatif olan bu çok pratik uygulamanın ismini 2019 yılında sık sık duyacağız gibi görünüyor.

 

BBL: Forever Young

Güneş, hava kirliliği, sigara gibi çevresel faktörler yaşlanmayı hızlandırıyor ancak bu faktörleri aradan çıkarsak bile genetik olarak yaş almak hayatın bir gerçeği. Stanford Üniversitesi yaptığı araştırmalar sonucunda yaşlanma sürecine genetik anlamda da müdahale etmemizi sağlayacak bir teknoloji ile karşımıza çıkıyor: BBL Forever Young. Bu teknolojinin Türkiye’deki uygulayıcısı Dr. Mustafa Karataş yapılan klinik çalışmaları L’Officiel Türkiye ile paylaşıyor: “Genetik yaşlanma kendisini tek değil birçok farklı şekilde gösterir. Cildin elastikiyetinin azalması, ince çizgiler, lekeler ve cilt renginde bozulmalar gibi...  Araştırmaya göre BBL ışık enerjisi cildin üst tabakasına nazikçe ısıtarak cilt yaşlanmasıyla ilişkili olan genleri etkileyerek onlara genç cilt hücreleri gibi davranmalarını dikte ediyor. Böylece kolajen üretimi artıyor ciltteki yeni ve daha kaliteli kolajen lifleri ise doğal bir gençleşme ile sonuçlanan bir süreci tetikliyor. Cildiniz daha pürüzsüz ve sıkı bir görünüm alırken çizgiler, kırışıklıklar ve lekeler önemli ölçüde hafifliyor.” Gençliğini korumak isteyen herkesin bu tedaviden faydalanması gerektiğine inanan Dr. Mustafa Karataş bu uygulamayı bir nevi önleyici egzersiz olarak düşünmemiz gerektiğini de belirtiyor: “Gençliğini korumak isteyen herkes bu tedaviden faydalanabilir. Bunu bir egzersiz gibi düşünebilirsiniz. 40’lı ve 50’li yaşlarınızı genç bir ciltle karşılamanızı sağlayacak çok önemli bir egzersiz. Yani cildinizde herhangi bir sorun yoksa bile 30’lu yaşlarınıza girerken düzenli olarak BBL teknolojisinden faydalanmaya başlayabilirsiniz. Pigmentasyon, çil ve güneş lekeleri gibi cilt sorunlarına sahip 20’li yaşlardaki gençler de bu işlemden faydalanabilir.”

 

Popo estetiği

Özellikle son iki senedir Jennifer Lopez, Kim Kardashian gibi isimler sayesinde kıvrımlı vücut hatları en popüler dönemlerini yaşıyor. 2019 ise özellikle popo estetiğinin daha da yükselişe geçeceği bir yıl olacak gibi görünüyor. Op. Dr. Bülent Cihantimur popo estetetiği konusu hakkındaki düşüncelerini “Popo estetiği, diğer adıyla Brezilya poposu estetiği olarak kalça formuyla meşhur ülke ile de anılıyor. Giderek artan bir talep var ve bunun ardındaki neden ise tamamen içgüdüsel. Zira dolgun güçlü kalçalar, çekiciliği artıran ve doğurganlığı simgeleyen bir biçimdir. Bu bir doğa kuralı ve aslında kalçaların bir çekicilik simgesi olması, memelerden evvel gelir. Tipik kadın yürüyüşünü oluşturan temel öğe, dolgun kalçalardır.” sözleriyle anlatıyor. Tüm bunlarla birlikte Op. Dr. Bülent Cihantimur popo estetiğinin farklı avantajları bulunduğunu da belirtiyor: “Popo esteteği işlemini, bedeninizdeki bölgesel yağları toparlayarak yapıyoruz. Bu da hem dolgun kalçalar hem de şekle girmiş, kontürlü bir vücut hattına sahip olmanızı sağlıyor. Bu işlem, kendi bedeninizden toparlanan yağlarla yapıldığı için herhangi bir alerjik reaksiyon söz konusu değil, sadece bedeninizdeki yağların yerini değiştirmiş oluyoruz. Eğer bedeninde fazlalık yağı bulunmayan kişiler varsa, bunun için de yine kalça protezleri veya dolgu uygulamaları kullanmak mümkün olacaktır.”

 

Bella Eyes

Son zamanlarda tüm dünyada badem şeklindeki çekik gözlere ilgi gün geçtikçe artıyor. Bu trendin öncülerinden biri de büyüleyici bakışlara sahip olan Bella Hadid. Kalkık kaşları ve çekik gözleriyle dinamik ve sağlıklı bir görünüme sahip olan genç modelden alınan ilhamla yepyeni bir uygulama karşımıza çıkıyor: Bella Eyes. Ameliyathane ortamında gerçekleştirilen bu operasyonu yaratıcısı Dr. Ufuk Askeroğlu “Bugüne kadar badem göz için yapılan geleneksel uygulamalarda gözün dış kısmında kesi yapılıyordu, bu kesinin iyileşmesi ise bazı hastalarda uzun sürebilir. Yaklaşık bir saat süren Bella Eyes operasyonunun en avantajlı yanı yüzde görünen hiçbir bölgede kesik olmaması. Yapılan tüm işlemler iç kısımda kalıyor.” şeklinde anlatıyor ve ekliyor: “Endoskopik Kas Kaldırmaya benzer ½ cm’lik kesi ile saçlı deriden girilerek kaslara ve göz yapısına aynı anda müdahale yapılıyor. Ayrıca oldukça rahat bir iyileşme dönemi bulunuyor. Genellikle çoğu hastamızın cildinde morarma meydana gelmiyor ve ödemle bu süreci atlatıyor. Ancak hassas cilde sahip olanlarda bazen 4-5 günde geçecek bir morluk çok nadir görülebiliyor.” Uzun bir süredir yüz hatlarını yanakları incelterek belirginleştiren Hollywood yanağı uygulamasını da gerçekleştiren Askeroğlu bazı hastalarına bu iki operasyonu bir arada önerdiğini de beliriyor.

Endoskopik cerrahi

Günümüzde en etkili ve hastaları mutlu eden sonuçlar hala cerrahi operasyonlardan alınmaya devam ediyor. Estetik operasyonlarda hedef istenen sonuçlara daha konforlu ve daha az doku hasarı bırakacak şekilde ulaşmak. Bu nedenle günümüzde endoskopi cerrahi, estetik cerrahide de yaygınlaşmaya başladı. 2019 yılına bu cerrahi yöntemin damgasının vurması bekleniyor. Endoskopik cerrahiyi şakak germe, burun ve meme ameliyatlarında kullanan Op. Dr. Yakup Avşar özellikle şakak germe operasyonuyla hastalarına daha mutlu bir ifade vaat ediyor: “Kaşlardaki düşüklük genetik olarak erken yaşlarda görülebildiği gibi yaşın ilerlemesiyle birlikte kaşlar, şakaklar ve yanaklar aşağıya doğru sarkar ve yüz ifadesinde yorgun ve mutsuz bakışlar oluşur. İfadeyi daha canlı ve daha genç göstermenin endoskopik şakak germe ile mümkün olduğunu ve sonuçların kalıcı olduğunu biliyoruz. Endoskopik şakak germede saç içinden her iki taraftan da 2 ya da 3 noktadan yaklaşık 5 mm’lik girilerek kaş, elmacık kemiği ve yanaklar anatomik olarak olması gerektiği yerlere taşınır ve tespit edilir. Genç ve mutlu bir yüz ifadesi endoskopik şakak germe ile yakalanırken hastalarımıza da yaklaşık 10 yaş gençleşmenin mutluluğu kalır.”

 

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler