GÜZELLİK

Sağlık Raporu

Sağlıklı yaşamın önemi gün geçtikçe artarken, tüm dünyada yükselişe geçen beş trendi sizler için bir araya getirdik.

1. Ketojenik Diyet

Sağlıklı bir yaşam için başvurulan diyetlerin sayısı giderek artıyor. Ketojenik diyet ise aslında ilk başta epilepsi hastalarının beslenme şeklini oluşturuyordu. Sosyal medyanın gücü sayesinde bilinirliği artan bu diyet, diğerlerinin aksine karbonhidrat seviyesini en aza düşürme temeline dayanıyor. Enerji için tüketilmesi gerektiği söylenen ekmek, pilav, bulgur ve makarna gibi gıdalar ketojenik diyetin kara listesinde. Asıl amaç, balık, tereyağı, zeytinyağı ve et gibi ürünlerin tüketimiyle yağ miktarının artırılması. Daha geniş tanımıyla vücut, yeterli ölçüde glikoz ve karbonhidrat alamadığı için yağlara yöneliyor. Enerji için vücut yağ yakmaya başladığında ise keton denilen cisimler ortaya çıkıyor. Ketonların ortaya çıkışı vücudun ketozis sürecinde olduğunu gösterirken, böylece vücut enerji sağlamak için yağ yakmaya zorlanıyor.
İlk başlarda enerji düşüklüğü yaşanılacağı düşünülse de, gerekli zamanı tanıyıp sabırlı olunduğu takdirde, sağlıklı bir bedene kavuşmak hiç de zor değil. Kilo vermek için uygulanmasının dışında ketojenik diyet, çeşitli hastalıkların etkilerini azaltmak için de kullanılan bir yöntem. Dikkat edilmesi gerekenler ise faydalı yağların tüketimini artırmak, kontrollü ve minimum seviyede protein tüketip, bol su içmek. 

2. Yeni süper gıda: Mantar

“Tek bir besinden ne kadar çok fayda sağlanabilir?” sorusuna karşılık rahatlıkla mantar örneği verilebilir. Aromasıyla sayısız lezzete farklılık katan mantar, özellikle Rusya, Çin ve Japonya’da yüzyıllardır tedavi amacıyla kullanılmasıyla da dikkat çekiyor. Kanser tedavisi, antioksidan, antidiyabetik, böbrek koruma ve tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirme, kolesterol düşürücü gibi etkilere sahip olan bu inanılmaz gıdanın en büyük artılarından biri de düşük kalorili olmasına karşın yüksek miktarda demir, D ve B vitaminleri içeriyor oluşu. Sağladığı faydalardan yararlanmak için çorbalarınıza mantar ilave edebilir veya mantarı diğer sebzelerle beraber pişirebilirsiniz. Bunun yanı sıra mantarın değişik bir kullanım alanı da smoothie ya da latte karışımları. Chaga, reishi ve cordyceps gibi farklı türleri kakao, kahve veya sütle karıştırılıp tüketilebiliyor. Tüm mükemmel faydaları ve lezzetli tadıyla mantar, eminiz beslenme listelerinde kendine daha sağlam bir yer bulacak. 

GETTY-98110390.jpg

3. Infrared sauna

Her ne kadar zararlı ışınları nedeniyle ondan korunmamız gerekse de, güneş vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminler için önemli bir kaynak. Yaydığı birçok ısı dalgası arasında bizlere fayda sağlayan kızılötesi ışınlar, artık saunaların ilgi alanına girmiş ve trend olmuş durumda. Sağlıklı yaşamın bilinenleri arasında hızla yükselişe geçen infrared, yani kızılötesi saunanın ilk özelliği direkt olarak nesneleri ısıtabiliyor oluşu; vücudunuza kolayca nüfuz ederek doğal bir ısı sağlıyor. Yarattığı detoks etkisi sonucu vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor, yaydığı ısı sayesinde derinin altında biriken yağların, toksinlerin, kimyasalların ve diğer zararlı maddelerin terleme ile dışarı atılmasını sağlayarak cit güzelliği için de harika bir temel oluşturuyor. Kızılötesi sauna, aynı zamanda doku, eklem ve kaslara iyi gelerek vücuttaki ağrıları azalatma ve iyileştirme etkisine sahip. 

4. Şeker detoksu

Sağlımıza yapabileceğimiz en kötü şeyin fazla şeker kullanmak olduğunu bilmeyen yoktur. Diyetisyenlerin sıklıkla söylediği, sağlıklı beslenmeyle ilgili geçen her konuşma veya haberde bahsi geçen şeker; obezite, erken yaşlanma ve kalp rahatsızlıkları dahil pek çok soruna yol açabiliyor. Diğer yandan, beyinde mutluluk hormonlarını harekete geçirdiği için bağımlılık yaratması da kaçınılmaz. Bu durumda yapılması gereken ise artık fazlasıyla aşina olduğumuz detoks! Elbette şekeri bir anda kesmek ve hayatımızdan çıkarmak kolay değil ancak 10 günlük ya da bir aylık doğru programla şeker detoksu yapıp, yavaş yavaş azaltmak sandığınızdan daha kolay. Uzak durulması gerekenler listesinin başında tahmin edilebileceği üzere gazlı içecekler geliyor. İçerdikleri şeker nedeniyle zararları bir hayli yüksek olduğu için onların yerini taze meyve sularına bırakmakta fayda var. Vücudunuz şekere ihtiyaç duyduğunda ise bunu doğal besinlerden ve meyvelerden karşılayabilirsiniz. İçerdikleri lif sayesinde kan şekerinizin aniden düşüp yükselmesini de önlemiş olursunuz. 

5. Kriyoterapi

Listenin en ilginç trendini kriyoterapi, daha bilinen adıyla soğuk oda terapisi oluşturuyor. Eski Mısır ve Antik Yunan döneminde ortaya çıkan bu özel tedavi yönteminin temelinde, vücudun 1-3 dakika arasında ultra düşük sıcaklıklara maruz bırakılması yatıyor. İşlemin kontrollü bir ortamda yapılıyor oluşu herhangi bir tehlikeye mahal vermiyor elbette. Kriyoterapi, cilt sıcaklığını ciddi ölçüde düşürürken, dolaşımı artırıp, vücudun enerji metabolizmasını da yükseltiyor. Özellikle profesyonel sporcuların sıkça tercih ettiği soğuk oda tedavisi, ağrıları giderme ve kas onarımına yardımcı olma konusunda da oldukça başarılı. Kadınlar içinse kullanım alanı biraz daha farklı. Kriyoterapinin cilt yenilenmesi üzerindeki olumlu etkileri yapılan araştırmalarla kanıtlanırken, yaşlanmayı önlediği de öne sürülen özellikleri arasında. Dünya çapında kullanımı ve popülerliği gittikçe artan bu tedavi hızlı ve kolay uygulanabilirliği sayesinde de tercih ediliyor.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler