HOMMES

Les Benjamins, Paris Moda Haftası'nda

Les Benjamins, Bünyamin Aydın kreatif direktörlüğünde 2017-18 Sonbahar/Kış koleksiyonunu Paris Erkek Moda Haftası kapsamında tanıttı.
Reading time 2 minutes

2017-18 Sonbahar/Kış Paris Erkek Moda Haftası hızla devam ediyor. Demna Gvesalia’nın Balenciaga için hazırladığı koleksiyon büyük dikkat çekerken, Louis Vuitton’un Supreme ile yaptığı işbirliği haftaya damgasını vurdu. Ancak bizim asıl gurur kaynağımız resmi takvim kapsamında defilesini gerçekleştiren Les Benjamins.

Bünyamin Aydın, Paris’te tanıttığı 2017 – 2018 Sonbahar/Kış Koleksiyonu ile Orta Asya’nın kartallarla avlanma sanatına etkileyici bir saygı duruşunda bulunurken, bu tarihi Moğol geleneğini keşfe çıkıyor. Antik çağların ritüellerinden ve insanla hayvan arasındaki en temel bağlardan ilham alan koleksiyon, etnik detaylar ve barok esintili şık, sportif giysiler aracılığıyla bizi steplerden Altay dağlarına uzanan bir yolculuğa çıkarıyor

Bu özgün kültürün derinliklerinden, usta işçilikle oluşturulan katmanlarla zenginleşen kentli bir gardırop doğuyor. İplik işleme, altın varak, fotoğraf gerçekliğinde tarihsel baskılar ve dokuma patchwork uygulamaları gibi değişik tekniklerle zenginleşen koleksiyon, acı sarı, bordo, lacivert, kum grisi, kırmızı ve altın sarısı gibi sıcak tonlar ile toprak tonlarından oluşan bir renk paletiyle sunuluyor. İri yazılarla mitolojik göndermeler yapılıyor; ‘Hunt’, ‘The Horseman Country’ ve ‘Great Eagles Fly Alone’ gibi kabartma sloganların iki yönlü koton jarseye endüstriyel işaretler gibi uygulamalar, Fransız kadifesine kabartma efektli işlemeler öne çıkıyor.

Bomber ceketlerde serigraf baskılı imitasyon kürk paneller, fermuarlı uzun kapüşonlular, tiftikli ve kabarık baskılı detaylar koleksiyonun birbiriyle çatışan geleneksel ve çağdaş grafik motifleri birlikte kullandığı örnekler olarak dikkat çekiyor. Modellerin giydiği ikonik Nike Air Max 95 spor ayakkabılarla tamamlanan görünümleriyle, Les Benjamins 2017 – 2018 Sonbahar/Kış Koleksiyonu geçmişle bugün, Doğu ile Batı arasında kışkırtıcı diyaloglar başlatıyor.

/

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler