LIFESTYLE

Apple’ın anlamlı videosundaki üzücü gerçekleri

Dünya Kadınlar Günü’ne Apple’dan anlamlı bir video geldi.
Reading time 2 minutes

Bugün kadın haklarını en dolu hissedeceğimiz gün. Kadınlarımızın yıllar süren cinsiyet ayrımcılığı sorunlarını elbetteki bir günde anlam kazanmıyor ancak bugün farkındalık yaratmak için mükemmel bir gün. 

Bir çok markada olduğu gibi dünyanın en ünlü teknoloji markası, yaşam koşullarımızı iyileştirmek için çabalayan markası Apple da, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü unutmadı. Bünyesinde oldukça güçlü pozisyonlarda, güçlü kadın isimleri barındıran Apple, #GlobalFeminism adındaki sosyal sorumluluk ve farkındalık projesini açıkladı. Projenin tanıtım videosu ise bazı acı gerçekleri yüzümüze vuruyor.

Aşağıdan izleyebileceğiniz #GlobalFeminism videosunda Annie Lennox, Mary J. Blige, Dua Lipa, Ed Sheeran, Paloma Faith, Farhan, Gwendoline Christie, Yola, Hozier, Skin (Skunk Anansie), Livia Firth, Beverley Knight, Frank Carter, Nadine Shah, Eve Ensler, Ade Adepitan, Richard E. Grant, Simon Neil (Biffy Clyro) , Nina Nesbit, Frank Turner, Eddie Izzard, Richa Chadha ve Emeli Sande gibi tüm dünyadan sanatçılar, bütün bu acı gerçekleri açıklıyor. Sizler için aşağıda maddelediğimiz bu acı gerçekler, kadınlarımızın biraz olsun nasıl bir ortamda var olmaya çalıştığı hakkında fikir versin.

  • Her 3 kadından ve kız çocuğundan biri fiziksel veya cinsel şiddetten etkilenmektedir.

  • 2.7 milyardan fazla kadının yasal olarak erkeklerle aynı iş seçimine sahip olmaları engellenmiştir.

  • Kadınlar, dünya parlamentodaki sandalyelerin sadece %22,8'ini oluşturuyor.

  • Tüm anne ölümlerinin %99'u gelişmekte olan ülkelerde meydana geliyor.

  • Okuma veya yazma bilmeyen 751 milyon yetişkinden 3'te 2'si kadın.

  • 603 milyon kadın, aile içi şiddetin suç sayılmadığı ülkelerde yaşıyor.

Global Feminism — Annie Lennox, The Circle & Apple Music

Tags

apple

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler