LIFESTYLE

Dünyanın en izole evleri

Vaktimizi evlerimizde geçirdiğimiz şu zamanlarda yaşadığımız yerin önemini daha çok anladık. Acaba metropolde değil de daha sakin bir yerde yaşasaydım hayatım nasıl olurdu diye düşündünüz mü?
Reading time 3 minutes

1. Elliðaey

İzole evlerden en popüleri kuşkusuz ki İzlanda’da bulunan bu yapıdır. Björk’ün evi olarak bilinir çünkü. Bunun nedeni İzlanda hükümetinin bu evi şarkıcıya hediye ettiği söylentilerindendir. Fakat bu bilginin doğruluğu henüz kanıtlanmamıştır. Eve baktığımızda her ne kadar romantik düşüncelere kapılsak da 19.yy’lın başlarında balık depolamak için yapılmıştır.

2. Roussanou Monastery

Bu ürkütücü ama heyecan verici yapı Yunanistan’da bulunan bir manastıra ait. Kayaların üstüne inşa edilen bu Manastır’a ulaşmak için dağın yamaçlarına yapılmış 140 adımlık yolu takip etmeniz gerekiyor.

3. Just Room Enough Island

310 m2’lik Hub Adası’nda bulunan bu ev, 1950 yılında Sizeland Ailesi tarafından satıl alınmıştır. Dünyanın en küçük adasında, bir ev, birkaç ağaç ve küçük bir plaj vardır. Gelgitlerin arttığı dönemlerde bahçesi tamamen sular altında kalan ev ABD sınırları içerisindedir.

4. Katskhi Pillar

Gürcistan’da bulunan Katskhi Sütunu 7.yüzyıldan beri bu hristiyan kilisesine ev sahipliği yapıyor. Muhteşem bir ormanın hemen üstünde yer alan yapıda Gürcü bir keşiş yaşıyor.

5. Floating House

Yüzen ev olarak da bilinen bu yapı Kuzey Amerika’nın Huron gölünde bir çift için yazlık olarak yapılmıştır. Evin tabanı duba olduğu için, yılın belirli zamanlarında suyun alçalıp yükselmesine uyum sağlıyor.

6. Castel Meur

“Kayaların arasındaki ev” olarak bilinen bu yapı 1861’de Fransa’da inşa edildi. Rüzgârın şiddetinden korunmak için iki kaya arasına yapılmıştır. Bu ev sadece izole değil neredeyse görünmez denecek kadar iyi bir konuma yapılmıştır.

7. Artist's Studio

Kanada Newfoundland'da Fogo Adası'nın tepelerinden birine inşa edilen bu yapı doğayla tamamen uyumludur. Adayı gençleştirmek ve dinamik tutmak için inşa edilmiştir. Yerden tavana kadar olan pencereler sayesinde muhteşem manzara eşliğinde çalışan sanatçılar oldukça ilham verici bir deneyim yaşıyorlar.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler