LIFESTYLE

Ece Göksu ile caz hakkında

Takipçileri onu hemen tanıyacaktır, diğerleri içinse bir giriş yapalım; Ece Göksu, caz müziğin Türkiye’den çıkmış en keyifli seslerinden biri.
Reading time 2 minutes

Caz çok Amerikan bir ekol, sen de uzun süre New York’ta yaşamışsın. Bize şehrin sende bıraktığı izlerden bahseder misin?

“New York, özellikle biz caz müzisyenleri için, her köşesinden ilham alabileceğiniz bir şehir. Tüm dünyadan hem ögrenciler, hem profesyoneller oraya akıyor. Hem tradisyon öğrenip, çalıp, dinleyebiliyor, hem de şehrin çok-kültürlülüğünden faydalanıp, yepyeni stil ve füzyonlara ulaşıp, kendinizi her anlamda güncelleyebiliyorsunuz.”

Caz müziği takdir etmek için sanki belli bir geçiş süreci gerekiyor, bunu neye bağlıyorsun? 

“İnsanoğlu kulağının en çok duyduğu müziği seviyor, yani duymaya alışkın olduğunu. Etrafta ne çalarsa o içimize işliyor ve biz onu seçmememize rağmen seviyoruz zannediyoruz. Klasik müzik ve caz gibi popüler kültüre ait olmayan müzikleri aile ya da yakın çevre dinlemiyorsa ulaşmak zor oluyor. Kendi kendine bu müzikleri keşfedenler gerçekten çok sanslı.”

Buluştuğumuzda bana Ella Fitzgerald’ı dinlememi önermiştin, kendisine duyduğun saygıyı nasıl kelimelere dökersin?

“Kelimeler kifayetsiz kalır. En büyük idollerimden biri. Bu işi onunla sevdim ve halen onunla öğrenmeye devam ediyorum.”

Hangi eseri ondan dinleyelim?

“Swing’ler, bossa-nova’lar, ballad’lar… Duo’larından Big-Band orkestra eşliğinde söylediği şarkılara, her şey Ella’yla ayrı bi güzel!”

Senin söylemekten ayrı bir keyif aldığın parça?

“Onlarca var, tek bir tane söyleyebilmem imkansız. Be-Bop söylemeyi seviyorum, Jobim’leri seviyorum, Portekizce’yi bu müziğe çok yakıştırıyorum, ayrıca ballad’ların yeri her zaman bambaşka…”

Nasıl bir konser versen, kimler seyirciler arasında olsa mutlu olurdun? Gözlerini kapat, hayal kur ve o mesleki rüyanı bizimle paylaş…

“Su kenarında olalım, müziğin içine zaman zaman su sesi karışsın. Bu müziği daha önce hiç duymamış bir sürü önyargısız insan olsun, gençler olsun, çocuklar olsun.”

 

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler