LIFESTYLE

Feminist Gloria Steinem sokaklarda

Feminist yazar Gloria Steinem, Women's March'ın en çok konuşulan isimlerinden. Kendisi aynı zamanda 2017 İlkbahar/Yaz sezonunun ilham kaynağı.
Reading time 5 minutes

Geçtiğimiz günlerde Donald Trump'ın Beyaz Saray'da yerini almasına tepki olarak dünyanın dört bir yanında düzenlenen Woman's March'ın etkileri hala sürerken sizlere ön sıralarda yer alan kiminizin bildiği kiminizin ise aşına olduğu bir ismi mercek altına almak istiyorum; Gloria Steinem. Kendisi  1960'lı yıllardan bu yana kadın haklarını açık sözlülükle savunan sosyal aktivist, yazar, editör ve öğretim görevlisi. 

Aktivist ve Feminist Ruhu

Gloria Steinem Washington'da Western Lisesi'ni bitirdikten sonra öğrenimine Smith College'de Hükümet Yönetimi üzerine devam etti. “Kız çocuklarını erkekler gibi yetiştiriyoruz, fakat oğullarımızı kız çocuğu gibi yetiştirmeye çok azımız cesaret edebiliyor.” sözlerini duymayan yoktur sanıyorum.Gloria Steinem sahip olduğu bu başkaldırı ruhunu mezun olduktan sonra Hindistan'da burs kazandığı okulda okuyarak ve Bağımsız Araştırma Merkezi'nde çalışarak devam ettirdi. Ardından freelance yazar olarak kendine bir kariyer çizdi. Evlilik ile kariyer arasında kalan kadınların yaşadığı baskıyı anlatan bir makale yayınladı ve 1963 yılında New York'daki Playboy-Bunny klübünde, bu tür klüplerdeki kadınlarla, toplumun ilişkisini anlatan bir yazı yazmak amacıyla çalıştı. Ayı zamanda New York Magazine ve feminist bir yayın olan Ms. Magazine kurucularından olan Gloria, çeşitli kadın haklarını savunan kuruluşlar arasında yer aldı ve hayatı boyunca cinsiyet ayrımcılığına, kadın haklarına karşı mücadele verdi.

 

Prabal Gurung'un İlham Perisi

Karakteriyle ve duruşuyla moda dünyasını da etkileyen Gloria Steinem, Prabal Gurung'un 2017 İlkbahar/Yaz defilesine ilham verdi.Britanyalı ressam ve enstalasyon sanatçısı Tracey Kerime Emin'nin stilinden izler taşıyan koleksiyonunda ABD'de kadın haklarının korunmasında tıpkı Gloria gibi öncülerden olan Susan Brownell Anthony'ye ait “Üzerime bir şeyler fırlattılar fakat onlar gül değildi” sözlerinin yazılı olduğu tasarımlar dikkat çekti.

Eserlerinde kadını güçlü kılmak felsefesiyle kurgulayan Prabal Gurung verdiği bir röportajda siyaset konuşmaktan hiç bir zaman çekinmediğini dile getirmişti. Daha önce de Hillary Clinton için tişört dizayn eden tasarımcı görünen o ki fikirlerini ilkbahar yaz 2017 tasarımlarına da yansıtmaktan çekinmedi. 

Women's March'a damgasını vuran sözleri

Her ne kadar ismi Women's March olasa da bu olaya kadınların çerçevesinden bakmak pek de doğru olmaz. Zira tüm dünyada aynı anda yaşanan protesto 7'den yetmişe, cinsiyet ayırt etmeden insan haklarına sahip çıkmak adına güçlü bir çağrı niteliğindeydi. Tabii eşitlik, hak ve özgürlük, adalet sloganlarının atıldığı bir olayda Gloria Steinem'in de olmaması mümkün değildi. 83 yaşında olan Gloria savunduğu şeyden asla vazgeçmeyen mücadeleci karakteri ve feminist duruşuyla Women's March'da yaptığı konuşmalar da en az yürüyüş kadar etkiliydi. Washington'da yaptığı konuşmadan akıllarda kalanları sizlerle paylaşmak istedik;

- “Martin Luther King, Jack Kennedy, Bobby Kennedy veya Malcolm X ölmeseydi başkanlığa Nixon gelmeyecek ve yıllarca savaş ortamına maruz kalınmayacaktı. Fakat şu an yaşadığımız tehtid ve korkular içerisinde Barack Obama ve Michelle Obama'nın hala bizimle hayatta oluklarını unutmayın.”

- “Hillary Clinton, bütün dünyaya kadın haklarının insan hakları olduğunu ve insan haklarının kadın haklarını söylemişti. Fakat maalesef kadına olan şiddet sebebiyle erkek nüfusunun kadınlarınkinden fazla olduğu bir dünya ortaya çıktı.”

- “Anayasa “We the people” yazısıyla başlar. O yüzden bizleri bölmeye çalışma! Müslümanlara kayıt yaptırmaya zorlarsan biz de Müslüman olarak kayıt yaptırırz!”

- “Burada hepbirlikte bedensel olarak bütünleşiyoruz. Kadın, kendi vücudunu ve kendi hayatını kendi kontrol etmeli. Bu da hükümet müdahelesi olmadan kadının duğum yapıp yapmamaya karar vermesi anlamına geliyor.”

- “Bugünden itibaren birbirimize sık sıkıya bağlandık ve bugün bu olay bizleri bir daha aynı olmamak üzere sonsuza kadar değiştirecek. Başkan olabilecek bir aday seçtiğimizde sakin hayatlarımıza devam ederken, bugün olması imkansız bir başkan seçtik ve bu kez evlere gitmeyeceğiz, kenetlenip haklarımızı savunacağız.!

Tags

gloria-steinem

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler