LIFESTYLE

Sıradanın içindeki güzelliği bulmak

Ikebana sanatını hayatınıza uyarlayın.
Reading time 2 minutes

Karantina sürecinin bize kattığı en önemli iki şeyden birisi içimizdeki yaratıcılığı keşfetmemiz oldu. Evine kapanmak zorunda olan milyonlarca insan kendisini nasıl eğlendirebilir, bu negatif zamanlarda nasıl motive olur, yollarını aradı. Kimimiz hiç bilmeyen yeteneğimizi keşfederken kimimiz ise spora kendini verdi. 

Diğer önemli ikinci nokta ise bitkiler. Evimizdeki huzurlu ortamı daha da güzelleştiren bitkilerin varlığını biliyorduk ancak onların bu kadar huzur verdiğini, büyüdükçe daha da güzelleştiklerini bilmiyorduk. Sosyal medyanın varlığı, görünürlüğünü kullanarak evimizdeki bitkilerin güzelliklerini paylaşarak bu huzuru yaydık. 

Tüm bu yetenek ve bitki mevzusundan sonra size “sıradanın içindeki güzelliği bulan” bir sanatçıdan bahsetmek istiyoruz; 80 yaşındaki Japon sanatçı Kosen Othsubo. Sanatçının sıradan görünümlü objeleri bir araya getirerek şaheser yaratması, tüm dünyanın gözlerini ona çevirmesini sağladı. Biraz daha spesifik örnek vermemiz gerekirse eğer, sanatçının bu yıl sergilediği atıl durumdaki kütük parçasıyla lahana yapraklarından oluşturduğu Cabbage Tree (Lahana Ağacı) heykeli güzel bir örnek olabilir tanım için. 

Japonların 6. yy’dan bu yana devam ettirdiği çiçek sanatı ikebanayı 50 yıldan bu yana uygulayan ve onun varyasyonlarını bulmak için araştırmalar yapan Kosen, yaratıcı olma kavramını sorgulatıyor. Aklınıza gelen her nesne yaratıcılığınızı perçinleyebilir. Geliştirebilir.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler