LIFESTYLE

WWDC’de tanıtılan Apple yenilikleri

Apple yılın beklenen etkinliği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) 2019’u biraz önce Keynote sunumuyla başlattı.
Reading time 3 minutes

Donanımlarına her daim güvenen Apple, yazılım odaklı, uygulama ve oyun geliştiricileri merkezli etkinliği WWDC’19 dakikalar önce başladı ve sona erdi. Tüm dünyanın dikkat kesildiği etkinlikte bakalım neler açıklandı. 
 

tvOS 13

tvOS 13 işletim sistemi bugüne kadarki en kişisel sinematik deneyimi sunuyor. Yeni ana ekran, ekran koruyucuları, geliştirilmiş Apple Music uygulaması, son etkinlikte tanıtılan oyun platformu Apple Arcade ve de platformu desteklediğini söyledikleri Xbox (One S), Playstation (DualShock 4) oyun kolları tvOS 13’e dair sunulan yeniliklerdi.

watchOS 6

Akıllı saat dünyasını domine eden Apple cihazı Apple Watch yenilenen işletim sistemiyle iPhone’a olan bağlılığını biraz daha koparıyor. Artık watchOS 6’da App Store var ve saat üzerinden sadece saate özgü uygulamaları indirebiliyorsunuz. Sağlık ve fitness alanındaki gelişmeler de cabası. Kadınların regl dönemlerini kaydetme, takip etme ve doğurganlık penceresini tahmin etme fonksiyonlarına sahip Cycle Tracking uygulaması ve ortamdaki gürültü miktarına göre sizi uyaran Noise uygulaması akıllı saate ve işletim sistemine gelen büyük yeniliklerden...

/

iPadOS

Artık iPad’ler için temelde aynı ancak bir çok özelliği farklı sayılan bir işletim sistemi geliyor; iPadOS. iPadOS, iPad’e özel büyük ekrana ve iPad’in çok yönlü yapısına özel yeni işlevler ve kullanışlı özellikler getiriyor. Birden fazla pencereyle çalışmak için yeni yollar sunan, yeniden tasarlanan Ana Ekran’da bir bakışta daha fazla bilgi veren ve Apple Pencil’ı daha doğal kullanmayı sağlayan iPadOS, iOS 13’teki harika yeniliklerden de yararlanıyor.

/

iOS 13

iPhone’ların bu denli sevilmesinin ardındaki sebep olan işletim sistemi iOS, 13. sürümüyle bir çok yenilik getiriyor. iOS 13 uygulama başlatmayı iyileştiren, uygulama indirme boyutlarını azaltan ve Face ID’yi daha da hızlı hale getiren sistem genelindeki optimizasyonlarla daha hızlı ve duyarlı. Bir çok kullanıcının beklediği özellik Koyu Mod da bu sürüm ile geliyor. Anımsatıcılar, Notlar, Mesajlar, Fotoğraflar gibi uygulamalar yenilenip daha kararlı bir hale geldi. Ayrıca Siri artık daha zeki ve gerçekçi bir sese sahip.

/

macOS Catalina

Apple ekosisteminin en önemli ürünlerinden ya da hizmetlerinden birisi olan macOS ise yeni versiyonuyla oldukça büyük yenilikler sunuyor. Sidecar adındaki özellik sayesinde Mac’teki çalışma alanınız iPad ile genişleyebiliyor. Yılların uygulaması iTunes ise artık üçe bölünerek Apple Music, Apple Podcasts ve Apple Tv olarak hizmet verecek. Bilgisayarınıza bağladığınız ve senkronize ettiğiniz cihazınızın bu işlevini ise Finder üstleniyor.

/

Mac Pro, Pro Display XDR

Apple tüm bu yazılımsal yeniliklere ek olarak profesyonel kullanım odaklı yeni bilgisayarı Mac Pro ve görüntüleme sistemi Pro Display XDR’ı da tanıttı. XDR, son yıllarda sıklıkla duyduğumuz Yüksek Dinamik Aralık (HDR)’a rakip olarak geliştirilen teknoloji Extreme Dinamik Aralık’ının kısaltması. Modüler ve esnek yapısıyla yıla damgasını vuracak cihaz portatif kasa kurulumu ile de göz doldurdu.

/

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler