MODA

Azzedine Alaia'ya dair 4 detay

Geçtiğimiz haftalarda Tunuslu tasarımcı Azzedine Alaia akkında bir belgesel online oldu. Grace Coddington, Nicolas Ghesquiere ve Naomi Campbell gibi isimlerin tasarımcı hakkındaki düşünceleri de bu belgeselde.
Reading time 3 minutes

“Kadın vücudunun nasıl çalıştığını çok iyi biliyor. Bazı tasarımcılar vücut hatları belirgin kadınlardan pek hoşlanmıyor ve tek tip vücutlar için çalışıyor. Ancak kendisi için bu geçerli değil.” diyor moda eleştirmeni Cathy Horyn, Azzedine Alaia’nın belgeselinde. Yönetmen Joe McKenna’nın Tunuslu tasarımcı Alaia’nın hayatına, moda dünyasındaki önemine ve çalışma tarzına dair hazırladığı 25 dakikalık belgeselden öğrendiklerimizi sizler için listeledik.

1. “Süper model” konseptini yaratan kişi.

Dönemin ünlü modellerini defilesinde bir araya getirerek “süper model” anlayışını yarattığı söylenir Gianni Versace’nin. Oysa Azzedine Alaia ondan çok daha önce bu tip çalışmalara imza atarak bu kavramı hayatımıza sokmuştu. Moda dünyasına dair her türlü etkinliğin New York’ta olduğu bir dönemde Alaia, Naomi Campbell gibi isimlerin Paris’e gelmesini sağlamıştı. Campbell ünlü tasarımcı için “Peder” diyor.

2. Moda takvimine ayak uydurmayan tek tasarımcı.

Mağazalara koleksiyonlarını zamanında teslim etmekte zorlanan tasarımcı, 1992 yılında moda dünyasının resmi takviminden emekli oldu. “Koleksiyon ne zaman hazırsa o zaman tanıtılır” düşüncesiyle hareket eden Alaia, meslektaşları gibi sektörün sezon kurallarına ayak uydurmuyor. Belgeselde Grace Coddington, Sophie Hicks ve Suzy Menkes tasarımcının bu gecikmelerinden bahsederek bu gecikmelerin nedenini Alaia’nın kusursuzluk anlayışı olduğunu belirtiyor.

3. 80’lerde meşhur olan diğer tasarımcıların aksine zamansız parçalara imza atmasıyla meşhur.

Tasarımlarında her zaman en kaliteli parçaları kullanmaya özen gösteren Alaia’nın bazen bir elbiseyi hazırlaması aylarını alıyor. Dönemin kurallarına ya da ikonik materyallerinin aksine daha klasik malzemelere yönelen tasarımcı, sezon trendlerini takip etmekten pek hoşlanmayan isimler arasında. Belgeselde Katie Grand “Tasarımlarında kullandığı kesimler çok basit gibi görünse de kusursuz bir bitişe sahip.” açıklamasını yapıyor.

4. Eğlenmesini çok iyi biliyor.

Nicolas Ghesquiere’ye göre Alaia çalışırken çok gergin ve zor biri olsa da, eğlenmesini çok iyi biliyor. Tasarımcının atölyesi bir çalışma ortamından çok eğlence mekanı olarak da anılıyor. Müşterilerinden arkadaşlarına, sektörün önde isimlerinden çalışanlarına kadar birçok farklı ismin katıldığı atölye partileri oldukça meşhur. Alaia’nın insanlarla olan ilişkisi ve David Bowie’nin Let’s Dance tınıları eşliğindeki dansları herkesin dilinde.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler