MODA

Dilara Fındıkoğlu’nun manifestosu

Dilara Fındıkoğlu’nun yakın zamanda İnstagram'da yayınladığı kısa film ve fotoğraf serisi Anadolu’nun anaerkil yanına odaklanıyor.
Reading time 1 minutes

Dengelerin ne zaman tersine döndüğünü sorgularken kadınları seslerini yükseltmeye, birlik olmaya ve yeniden doğmaya çağırıyor. Filmde Şahmeran’a gönderme yapılırken Instagram’da yayınladığı manifestosunda Kibele’ye atıfta bulunan Fındıkoğlu’nun kadınları Mardin’de kırmızılar içinde. İki erkeğin omzuna oturttuğu kadın modeliyle çokeşliliği tersine çeviriyor. Başlığıyla Türkiyeli Joan of Arc’ı andıran bir başka modelse Şahmeran’ın altında oturuyor. Yarı yılan, yarı insan, şifa veren figürün evlerdeki resminin uğur getirdiğine inanılıyor.

Fındıkoğlu, projenin Türkiye’nin daha muhafazakar kesimlerinde hala devam etmekte olan sosyal değerlere karşı sert bir redden daha çok pozitif bir amaca işaret ediyor. Bir zamanlar olduğu gibi yine cinsiyet eşitliğinin hakim olduğu ve tekrar dönüşeceğini umduğu bir Anadolu hayali kuruyor. Dara Antik Kenti’ndeki çekilen seride dekolte detaylı elbiseler, Fındıkoğlu’nda alışık olduğumuz oryantalist pullu sutyenler, kırmızının dozunda kullanımı ve korselerle birleşerek gotik stilinden ödün vermiyor. İncilerle kaplı ikonik Dilara kemeri ise yine pembe renklerdeki tüvit ceket etek takımına asi bir hava kondurmayı ihmal etmiyor.

/

Tags

mardin

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler