MODA

G7’de alınacak önemli kararlar

Önümüzdeki hafta G7 zirvesi toplanarak hem dünya halkı olarak bizleri hem de moda endüstrisini yakından ilgilendiren bir karar alacak.
Reading time 2 minutes

Her yıl dünya ekonomisine yön veren 7’ler Grubu ya da bizim bildiğimiz adıyla G7 toplanıp, ekonomik, çevresel ve siyasal kararlar alıp, düşünceler paylaşır. Almanya, ABD, Japonya, İtalya, Birleşik Krallık, Fransa ve Kanada olarak dünyanın ekonomisi en büyük yedi ülkesinin katıldığı gayriresmi bir forum olarak varlığını sürdüren G7 zirvesine bu yıl moda sektörüne yön veren hem yüksek moda hem de ulaşılabilir modadan 20 marka katılıyor. G7 üyelerinden ve kurucularından biri olan Fransa’nın ev sahipliğinde 24-26 Ağustos’ta düzenlenecek zirveye Gucci, Saint Laurent, Balenciaga, Alexander McQueen, Bottega Veneta, Boucheron, Brioni ve Pomellato’nun sahibi olan Kering Group ve de Zara, Bershka, Pull and Bear, Stradivarius, Massimo Dutti, Oysho, Zara Home ve Uterqüe’nin bağlı olduğu Inditex Group moda dünyasını temsil edecek. 

Küresel ısınma ve iklim değişikliği temelli olacak bu görüşmede markaların moda dünyasında almaları gereken net tavır, endüstrinin iklim değişikliği ile olan doğrudan bağlantısı ve neler yapılacağı konuşulacak.

Yapılan bir araştırmaya göre 1960’lı yıllardan bu yana ortaya çıkan tekstil atıkları %811 arttı. Bu sebeple Extinction Rebellion gibi kuruluşlar önümüzdeki ay gerçekleşecek Londra Moda Haftası’nda protesto düzenleyerek bu konuya dikkat çekmeye çalışacaklarını açıkladılar. Tüm bu bilgiler ışığında gerçekleşecek G7 Zirvesinde, bilinen ve resmiyete dökülmesine kesin gözüyle bakılan kararlardan bazıları tekstil atıklarını minimize etme, sürdürülebilir modaya teşvik ve bioçeşitliliği koruma amaçlı olacak.

/

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler