MODA

Gabrielle anısına

Kadınlara arzuladıkları özgürlüğü ve gücü vermeyi kendisine amaç edinen Coco Chanel’den ilham alan yepyeni bir çanta serisi raflarda yerini alıyor: Gabrielle.
Reading time 4 minutes

Gabrielle… Bir insana verilen isim onun kişiliğini oluştururmuş derler. “Tanrının elçisi” anlamına gelen Gabrielle’i araştırdığınızda, bu ismi taşıyan kadınlarla ilgili birbirine benzer kişilik tanımları karşınıza çıkıyor: “Nazik ancak güçlü. Duygusal, kırılgan ancak affedici. Zor aşık olur ama aşık olduğunda hayatını o kişiye adar. Sessizliği şakalarıyla bozar ancak ciddi olmayı da onun kadar iyi bilen yoktur. Ve her şeyden öte kural yıkıcıdır.” Tıpkı bu ismi taşıyan Gabrielle Coco Chanel gibi. Moda dünyasının ilk kadın tasarımcısı unvanına sahip olan Chanel için kadınların yaşamı ve vücutları korse içinde sıkışmak yerine tutku dolu olmalıydı. Bu amaç doğrultusunda, kendisi gibi özgürlük ve tutku peşinde olan kadınlar için çizgili gömlekler, bol pantolonlar, çok yönlü jarse ve tüvit takımlar, kullanışlı siyah küçük elbiseler tasarladı. 

Moda dünyasında birçok devrimsel tasarıma imza atan Chanel, 1955 yılının Şubat ayında, kadınların sadece vücutlarını değil, aynı zamanda ellerini de serbest bırakarak kolay hareket etmelerini sağlayan bir çanta lanse etti. Kullanışlı olduğu kadar etkileyici bir forma da sahip olan bu model, feminizmin öne çıktığı, güçlü kadınların tüm dünyada varlıklarını kabul ettirmek adına harekete geçtiği 2017 İlkbahar-Yaz sezonunda yeniden hayat buluyor. 30 yıldır Coco Chanel’in mirasının temsilcisi olan Karl Lagerfeld’in, modaevinin kurucusu şerefine hazırladığı Gabrielle çanta güçlü bir duruşa ve aynı zamanda fütüristik bir hisse sahip.

 

2017 İlkbahar-Yaz sezonunda, sürekli gelişen teknoloji dünyasından ilham alan Karl Lagerfeld, Gabrielle çantasını tasarlarken yeni nesil üç boyutlu gözlüklerden ve at yarışlarında kullanılan binoküler kılıflardan yola çıkmış. Sert ve ısıyla şekillendirilmiş bir baz üstüne kolay esneme mekanizmasına sahip incecik bir deriyle tamamlanan bu çantanın amacı, hareket ederken vücuda uyum sağlamak. Acelesi olduğunda akıllı telefonundan ajandasına, makyaj çantasından anahtarına birçok eşyasını sığdırdığı çantasında aradığını bulmakta zorluk çeken kadınların hayatını kolaylaştırmak adına özel bir forma sahip olan çanta, Chanel’in bugüne kadar tasarladığı en kullanışlı model olma özelliğiyle dikkat çekiyor.

Altın ve gümüş renkli çift zincir saplı yeni Gabrielle’i üç farklı şekilde taşımak mümkün: Omuzda, postacı çantası şeklinde ya da bir zincir omuzda, diğeri çapraz olarak ikisi birlikte. Bu özelliğiyle farklı karakterlerdeki kadınlara hitap etmeyi başaran model, her ortama, stile ve ruh haline uyum sağlamayı da başarıyor. Gabrielle serisinde sırt çantası, büyük alışveriş çantası ve hobo olmak üzere üç ayrı model yer alıyor. Her modelin dana ve piton derisi versiyonu mevcut. Kapitone bir dokuya sahip çantanın dana derisi versiyonunda siyah-beyaz, lacivert-siyah ve bej-siyah renk kombinasyonları dikkat çekerken, piton versiyonun ise canlı sarı, pembe, kırmızı, mavi ve yeşil renkleri bulunuyor. 

Günümüz kadınlarına arzuladıkları özgürlüğü vermeyi amaçlayan Gabrielle’in tasarımı kadar reklam kampanyası da etkileyici. Pharrell Williams, Kristen Stewart, Cara Delevingne ve Caroline de Maigret  ile dört farklı kampanyaya imza atan marka yeni sezona damgasını vurmaya hazırlanıyor. Biz de Gabrielle’in ses getiren modellerini Mayıs sayımız için İstanbul’da ağırlayarak, onların bu heyecanına dahil oluyoruz.

STYLING MERT GÜLER

FOTOĞRAF MUSTAFA NURDOĞDU

Tags

chanel
gabrielle

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler