MODA

Kadın dayanışmasının en bariz örneği

Dior’un 2021 İlkbahar-Yaz koleksiyonunda yer alan iki farklı element, iki farklı kadın topluluğunu yüceltiyor. Peki ama nasıl?
Reading time 2 minutes

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Paris Moda Haftası büyük bir görkemle sona erdi ama yankıları devam ediyor. 2021 İlkbahar-Yaz koleksiyonlarıyla birbiri ardına gövde gösterisi yapan moda evlerinden öne çıkan Fransız asaletinin temsilcisi Dior, koleksiyon içerisinde göz alıcı bir parçayla konuşulmuştu. Gelecek sezona kadar da konuşulacak, uzun yıllar da akıllarda kalacak olan bu parça, moda evinin el işçiliğine verdiği önemin, hazır giyimde bile couture detaylarını işlediğinin bir göstergesi.

/

Fluid Dress olarak tanımlanan parçayı akışkan elbise olarak çevirmek istesek de orijinal dilinde bile özelliğini özetliyor. Tül detayları ve el emeği çiçek motiflerinin ahengi bu parçayı emsalsiz kılarken arkasındaki hikaye başımızı döndürüyor. Biraz daha spesifik olmamız gerekirse eğer, kumaş Bali ve Endonezya’ya özgü İkat Endek olarak adlandırılan geleneksel bir kumaş. Kökeni Asya’ya dayanan kumaşın baz alındığı elbisede 16. yüzyılda Avrupa’da ortaya çıkan chiné tekniği bir araya geliyor. 

Her iki teknik ise zanaatkar kadınların birer temsilcisi. Endonezya kadınlarıyla Parizyen kadınların el emeği teknikleri bu elbisede bir araya gelirken, çağımızın en büyük feminizm hareketinin temsilcisi, Dior Kreatif Direktörü Maria Grazia Chiuri’nin de bu elbiseden ulaştırdığı mesaj alkışlanacak türden. Kadın Dayanışması daha net nasıl anlatılabilirdi ki?

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler