MODA

Rei Kawakubo onuruna

2017’nin en çok ses getirecek kırmızı halı daveti için geri sayım başladı. Metropolitan Sanat Müzesi, Costume Institute işbirliğiyle Met Gala’da bu yıl Japon tasarımcı Rei Kawakubo’yu onurlandırarak avangard bir davete imza atmaya hazırlanıyor.
Reading time 3 minutes

New York, Londra, Milano ve Paris moda haftalarının yanı sıra yıllık moda takviminin en çok konuşulan etkinliklerinden biri şüphesiz Met Gala. Sinema, müzik ve moda dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getiren etkinlik, her yıl Mayıs ayında Metropolitan Sanat Müzesi ve Costume Institute işbirliğinde gerçekleşiyor. Bahar moda sergisinin açılışı şerefine düzenlenen galanın en dikkat çekici yanı ise tüm davetlilerin sergi temasına uygun şekilde giyinmesi. Bu nedenle, Kasım ayı moda dünyası için çok önemli. Zira müze yetkilileri herkesin merakla beklediği temayı açıklayarak uzun bir hazırlık sürecini başlatıyor. 

Evet, nihayet 2017’nin teması da geçtiğimiz ay açıklandı. Bugüne kadar hiç görmediğiniz kadar avangard bir tarzı kırmızı halıda görmeye hazır olun çünkü bahar sergisi Japon tasarımcı Rei Kawakubo ve markası Comme des Garçons’a ithaf edildi. Yves Saint Laurent’in ardından ilk kez hayatta olan bir tasarımcıyı onurlandırmaya hazırlanan müze, sergide Kawakubo’nun Paris’te düzenlediği ilk  defilesinden günümüze Commes des Garçons’un 120 tasarımına yer verecek. 1 Mayıs’ta gerçekleşecek gala öncesinde Rei Kawakubo kimdir, ona dair neleri bilmeliyiz, sizler için listeledik.

 

ONUR KONUĞUNU TANIMAK

1. Rei Kawakubo’nun Tokyo’da kurduğu Comme des Garçons’un ismi Fransızca’da erkek gibi anlamına geliyor. Aslında ilk başladığında erkek giyim üzerine çalışmak gibi bir amacı olmayan tasarımcı, sırf tınısı hoşuna gittiği için bu ismi seçmiş. 

2. Geçtiğimiz kırk yılın en önemli tasarımcılarından olan Kawakubo, moda eğitimi almamış ancak Tokyo’nun en saygın üniversitelerinden Keio Üniversitesi’nde edebiyat ve felsefe eğitimi görmüş. Bu eğitimin tasarımlarına yansıdığını söylemek yanlış olmaz. 

3. 2008 yılında H&M ile işbirliği yapan tasarımcının kadın, erkek ve çocuk koleksiyonlarının yanı sıra unisex parfümleri de oldukça dikkat çekti. Kawakubo, medyaya karşı oldukça mesafeli ve utangaç bir tavır sergiliyor. Röportajlarında verdiği kısa cevaplar ile tanınan tasarımcının asıl amacı, tasarımlarının önüne geçmemek.

4. Martin Margiela, Ann Demeulemeester gibi birçok sanatçıya ilham kaynağı olan Kawakubo’nun, “Kendinizi nasıl tanımlarsınız?” sorusuna verdiği cevap da ilginç; “Kendimi nasıl tanımlayacağımı bilmiyorum. Ancak ne ben, ne de bir başkası; kimse eşsiz ve özel değil.”

 

Tags

met-gala
rei-kawakubo
met-gala-2017

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler