MODA

Kürk; yaptığımız ve uyguladığımız en büyük ayıp

Son günlerde artan kürksüz koleksiyon çıkaracakları haberlerini aldığımız markaların sayıları bir hayli arttı.
Reading time 2 minutes

Hayvan dostlarımızın o yumuşak tüylerini üstümüzde taşımak ya da giymek bundan 20 yıl önce çekiciydi belki, evet! Ama artan kürk üretim videolarıyla farkındalık kazanmadık mı? O savunmasız canların, yaşları ilerledikçe kaybettikleri kürk parlaklığı elbet düşüyor. Her fani gibi onlarda yaşlanıyor. Kürk elde etmek için hayatının baharındaki o canlılar, acımasızca dövülüyorlar ki kürklerine zarar gelmesin, zarar gelmesin, ki sizi ısıtabilsin ve şık görünebilin. 

Bu son söylediğimiz sözler her ne kadar canımızı yaksa da hayatın bir gerçeği. Onları korumak için yapmanız gereken tek şey, bu sektörü sona erdirmek. Bunun için de sizler, kürk satın almayarak bu yoldaki en büyük adımı atmış oluyorsunuz.

Şimdi gelin hangi markalar bundan önceki ve sonraki sezonlarda kürk kullanmayacaklarını açıkladılar bir bakalım: Michael Kors, Furla, DKNY, John Galliano, Versace, Gucci, Calvin Klein, J. Crew, Tommy Hilfiger, Vivienne Westwood, Hugo Boss, The Kooples, Lacoste, Giorgio Armani, Ralph Lauren, Stella McCartney, Kate Spade New York, Tom Ford, Alexachung.

Ayrıca bazı şehirlerde kürk satışı 2000'li yıllar itibariyle tamamiyle yasaklanmaya başladı. 2000 yılında Birleşik Krallık'la başlayan bu hareket, Avusturya 2004'te, Hırvatistan 2007'de, Batı Hollywood 2013'te, Çekya, Bosna ve Hersek ve Makedonya geçtiğimiz yıl aldığı bir takım karar ile yasakladı. San Francisco'da da 2019'un Ocak ayı itibariyle kürk satışı resmi olarak yasaklar arasına girecek.

/

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler