MODA

Max Mara 2019 Resort koleksiyonuna dair 5 madde

Sadece bakmayın, görün. Büyüleyici bir lokasyonda defileye katılmak, kıyafetleri izlemek, hatta onları akıllı telefonlarımızın ekranından ölümsüzleştirmek bazen o markanın, koleksiyonunun ruhunu anlamak için yeterli olmuyor. Bunun için sizleri o mekanın tarihi, insanlar ve sanat hakkında bilgilendirecek bir ‘araca’ ihtiyaç var.
Reading time 3 minutes

İşte bu araca araştırma deniyor. Bizler de yaptığımız araştırmalar ve röportajlar sonucunda Max Mara’nın 2019 Resort koleksiyonunun arkasındaki ilham kaynağını, materyalleri, renkleri, üretimdeki teknolojiyi ve en ikon parçaların arkasındaki hikayeyi keşfetmeniz adına sizler için beş özel madde hazırladık.

1. İkonların ikonu

Max Mara dendiğinde ilk akla gelen kaban/paltodur. En ikon modeli de hiç şüphesiz 101801. 2019 Resort koleksiyonunda bu model ellerinizi koyduğunuzda pelerin hissi veren dikey ceplerden ve çift taraflı kaşmirden oluşuyor. Çok küçük bir değişiklik bu modelin tüm kullanım şeklini değiştiriyor.

2. Köklü & Geleneksel

Koleksiyondaki Anima kaban, Max Mara’nın yeni bir şey keşfetme ve deneye yapma arzusundan ortaya çıkan bir tasarım. Kabanın dış kısmı ilk kez bir dış giyim tasarımında kullanılan transparan organzadan oluşuyor. İç kısmında ise camel renginde yünlü bir kumaş dikkat çekiyor. Max Mara’nın bu ikonik yünlü malzemesi ilk kez bu kadar şaşırtıcı bir kombinle karşımızda.

3. Olayların renkleri

50 ve 60’lı yıllarda İtalya’da büyüleyici eserlere imza atmış Fontana, Mancini, Burri, Kounellis, Twombly, Pasquali gibi aktivist sanatçılarından eserlerinden yola çıkarak ham maddelerin doğal özelliklerini ortaya çıkaran bir renk paleti koleksiyonda karşımıza çıkıyor: Karbon siyahı, ekru ham ipek, kalaylı gri. Ve bu tonlar Novelli’nin Dizzy eserinden alınan ilhamla grafik desenlerde pastel tonlarla bir araya geliyor.

/

4. Yeni moda Yoksu Sanat

Maramotti koleksiyonunda yer alan Giovanni Anselmo’nun Torti eseri İtalya’da 1967 yılında gelişmeye başlayan Yoksul Sanat tarzının en etkileyici örneklerinden biridir. Anselmo’nun eserinde kullandığı bürkümlü kumaş, 2019 Resort koleksiyonundaki elbise tasarımlarında karşımıza çıkıyor. Özellikle omuz askılarındaki burma elbisenin tüm formuna büyülü bir hava katıyor. Koleksiyondaki bu tip detaylar İtalyanların yenilikleri büyük bir zarafetle yorumlama kabiliyetini de öne çıkarıyor.

5. Belki bilmiyorsunuz... Defile mekanı

Maramotti Koleksiyonuna ev sahipliği yapan gösterişli bina çok uzun yıllardır Max Mara’ya ait. Tamam, hiç şüphesiz bunu biliyorsunuz. Ancak koleksiyonunun büyük bir kısmının bu binanın ofis olarak kullanıldığı yıllarda şekillendiğini bildiğinizi pek sanmıyoruz. Max Mara’nın kurucusu ve Maramotti Koleksiyonu’nun yaratıcısı Achille Maramotti markanın merkez ofisini süslemek adına satın aldığı her eseri koridorlara ve ortak kullanım alanlarına asarmış. Amacı ise çalışanlarını avant-garde sanata yönlendirerek yaratıcılıklarını perçinlemekmiş.

/

İşte şimdi Max Mara 2019 Resort koleksiyonunu gördüğünüzü söyleyebiliriz.

Tags

max-mara
resort
2019

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler