MODA

Moda dünyasının rönesans dönemi; çirkin moda!

Yüksek moda sahnesinin eğilim gösterdiği, her geçen gün biraz daha ivme kazanan “çirkin moda” neden bu kadar popüler oldu?
Reading time 2 minutes

Son yıllarda yüksek moda sahnesini hayli meşgul eden bir konu var; Çirkin moda! Dünyaca ünlü tasarımcıların ve markaların koleksiyonlarında yer verdiği, ilginç tasarımlı ayakkabıların, çantaların, gömleklerin ya da elbiselerin özel bir anlamı olabileceğiniz hiç düşündünüz mü? Elbette çirkin moda dünyasına dahil olmuş aksesuardan hazır giyime hiçbir ürün, tasarımcıların kendi iç dünyalarını yansıttığı, yaratıcılık yeteneklerini yarıştırdığı keyfe keder tasarımları temsil etmiyor. Hepimizin bildiği gibi moda, uzun yıllardır bize aslında hiç beğenmediğimiz parçaları ya da stilleri dikte ediyor. Tıpkı üzerimize yaftalanmak istenen “evrensel” olarak nitelendirilen ancak herkesin sahip olması mümkün olmayan zoraki güzellik algısı gibi. İçerisinde bulunduğumuz bu karmaşık ve baskıcı durum, moda tasarımcılarının haklı bir isyan içerisine girmesine sebep oldu. Hatırı sayılır bir süredir John Galliano ve Alexander McQuenn gibi ünlü tasarımcılar, güzellik algısını sorguluyor ve yarattıkları tasarım ve konseptlerle bu konu üzerinde çeşitli deneyler yapıyor. Örneğin Jonh Galliano’nun Dior için hazırladığı İlkbahar 2000 Haute Couture koleksiyonu ilhamını sokak serserilerinden ve evsizlerden almıştı. Çirkin moda trendi belki de moda ve güzellik dünyasının gereksiz diktelerine karşı etkili bir baş kaldırıştı.

Kuralları çiğneyen bu akım, hem tecrübeli hem de yeni nesil tasarımcılar tarafından destekleniyor. Miucia Prada, Demna Gvasalia ve Alessandro Michele bunlardan yalnızca birkaçı... Bu isimler, moda sektörüne rönesansı yaşattı ve “hoş olmayan” birçok tasarımı hayatımıza karıştırdı. Evet tam olarak Balenciaga’nın Tripple S’lerinden ve Louis Vuitton’un Arclight sneaker’larından bahsediyoruz. Elbette değişim yalnızca ayakkabılarla gelmedi. Elbiselerden, pantolonlara, gömleklerden şortlara kadar birçok moda parçası “çirkin” furyasına dahil edildi. Günümüz dünyasında çirkin moda tam anlamıyla, geleneksel normları çürüten, konforun ön planda olduğu alışık olmadığımız bir algıyı temsil ediyor. Bu trendle ilgili kişisel görüşlerimiz ne olursa olsun, onun bizi uyandırmak için burada olduğunu unutmamak gerek...

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler