MODA

Tasarımcılarının gözünden Zimmermann

Avustralya temelli Zimmermann, uzun yıllardır moda sahnesinin güçlü bir parçası. Her koleksiyonunda ilhamını başka noktalardan alsa da, renk ve desenlerinin çekiciliği hep sabit kalıyor.
Reading time 6 minutes

1991 yılından bu yana feminen parçalarıyla beğeni toplayan Zimmermann, Simone ve Nicky Zimmermann imzası taşıyor. Hazır giyimin yanı sıra mayo ve bikini koleksiyonlarıyla sınırlarını genişleten, ülkemizde ise Beymen mağazalarında yer alan markanın kimliğine ve koleksiyonlarına dair sorularımızı Nicky Zimmermann’a yönelttik.

Markanızı kurmaya karar vermeden önce size neler yol gösterdi?

Gençlik yıllarımda Sidney’de annem ve teyzemin evde kendi kıyafetlerini diktiklerine dair pek çok anım var. Ne kadar sevdiğimi ve ne kadar ilgimi çektiğini düşündüğüm günleri hatırlıyorum.  Elbiselerden takımlara kadar  neye ihtiyaçları varsa yaparlardı. Annem yaptığı işte çok hassas ve kesindi. Teyzem ise çok yaratıcıydı. Buradan ilham alarak elbiseler tasarlayıp hafta sonları Sidney’deki bazı yerel pazarlarda parçalarımı satarak işe başladım. Kız kardeşim Simone ve ben ise 1991’de daha ciddi bir şekilde işe başladık.

Kız kardeşinizle çalışmak nasıl bir duygu?

Simone olmadan sahip olduğumuz şeyi asla başaramazdık. İşler gelişirken ve moda dünyası değişirken, Simone akılcı tarafıyla büyük rol oynadı. İşler oldukça sorunsuz bir şekilde ilerliyor ve aileyle birlikte çalışmak harika çünkü birbirimize karşı çok dürüst ve şeffaf olabiliyoruz. Simone ve ben yıllar geçtikçe stüdyoda oldukça komik kız kardeş kavgaları yaptık. İlk başta herkes biraz korksa da, sonrasında sadece gülüyor ve işimize devam ediyoruz.

Zimmermann’ın sahip olduğu DNA’yı nasıl tanımlarsınız?

Bir marka olarak Zimmermann, sofistike feminenliğin orijinal vizyonuna her zaman sadık kalmıştır. İyimserlik, marka DNA’mızın temel bir bileşeni ve buna ek olarak canlı renklerimiz ve baskılarımızı dahil ediyoruz. 

Markayı temsil eden kilit detaylar neler?

Detaylandırma ve renkler, tasarım sürecimin her zaman ayrılmaz bir parçası olmuştur. Zimmermann’ın imza estetiğinin bir kısmı, seksi ve eğlenceli baskılarımız ve renklerimizin yanı sıra terzilikle karıştırılan hareket ve hacimdir.

 

1594481113987542 zimmermann s20 campaign hi res 1

Herhangi bir koleksiyon tasarlamadan önce neler size ilham kaynağı oluyor?

Birçok farklı kaynaktan ilham alıyorum ve her sezon ilham kaynaklarım farklılık gösteriyor. Her zaman belirli bir ruh haline ya da tavıra ilgi duyarım. Bazen bir fotoğraftan ya da hatıradan ilham gelirken, sonrasında işin içine eğlenceli bir hareket katmayı seviyorum. En sevdiğim referanslar benim için her zaman en kişisel olanlardır.

Sürdürülebilirlik hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce moda dünyası bu konuya yeteri kadar özen gösteriyor mu?

Sürdürülebilirlik yaptığımız her şeyin merkezinde olmalı. İster dayanıklılık sağlayan işçilik, ister sorumlu üretim yöntemlerimiz, plastik kullanımını azaltma, hatta 2020 Sonbahar New York Moda Haftası’na uyguladığımız yeni girişimlerimiz olsun, çevre üzerindeki etkilerimizi azaltmak için sürekli olarak yenilikçi bir duruş sergiliyor ve bu konu üzerinde çalışıyoruz. Sürekli ileriye bakmaya, mümkün olduğu kadar değişiklik yapmaya ve değişimin yollarını bulmaya devam ediyoruz. Sürdürülebilirlik, genel olarak moda endüstrisi için kilit bir odak noktası ve hepimiz daha sürdürülebilir uygulamalara geçmeliyiz.

Hazır giyimden sonra mayo ve bikini gibi parçalar da tasarladınız. Buna nasıl karar verdiniz? Yaptığınız değişikliğin Zimmermann dünyasına yansıması nasıl oldu?

Zimmermann’ın ilk günlerinde mayo ile bir sunum gerçekleştirdik ve bu, bir çok insanın ilgisini çekerek markamızın lansmanına yardımcı oldu. Mayo aslında Zimmermann’ı gündeme getirdi. Koleksiyonlarımızı ve estetiğimizi buradan yola çıkarak inşa ettik.

 

1594481122230402 zimmermann s20 campaign hi res 3

2020 İlkbahar-Yaz koleksiyonunuzun detaylarından bahsedebilir misiniz? 

Yaz tatillerinden önce okulun son günlerine dair birkaç anım var. Öğretmenimiz The Endless Summer isimli bir sörf belgeselini izlememize izin vermişti. Çok harika olduğunu düşünmüştüm. Egzotik altın plajlar, sörf noktaları, macera duygusu, eğlence ve sevdiğiniz bir şey yaparak dünyayı dolaşmak için özgürlüğü… O yıl tatillerimin film gibi geçmesini istedim. Koleksiyon ise o filmin kendisi kadar yaz aylarının heyecanından ilham aldı; eğlenceli, seksi ve biraz küstah... Hiç bitmeyen yazların ruh halini kucaklıyor. 

Koleksiyonunuzun önemli detayları neler?

Stil ve silüetler oldukça sofistike ve kadınsı... O zamanların sörf kültürünün canlı renkleri ve dokularından iham aldık. 60 ve 70’lerin sörf dergisi kapaklarından ve film posterlerinden ilham alan baskılar için sörf posterleri tasarladık. Bu posterler ve kumaşlar üzerinde çalışmak başlı başına çok eğlenceliydi!

Bu sezonun kurtarıcı Zimmermann parçası hangisi?

En sevdiğim elbiselerimden biri pembe renkli maxi Ikat Spliced pink maxi… Harika baskılara bayılıyorum ve daha çekici hissettiren daha uzun elbiseleri seviyorum, 

İlerde herhangi bir işbirliğine imza atmayı düşünüyor musunuz?

Heyecan verici yeni projelere her zaman açığız!

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler